Çinliler Türklerin topraklarını çalıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Çinliler Türklerin topraklarını çalıyor

Çin’in işgal altındaki Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı ve zulüme dair haberlerin ve iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Bu kez, Çin hükûmetinin, Doğu Türkistanlılara ait toprakları Çinlilere dağıttığı iddia ediliyor.

10 Mayıs 2020
Dilanur Polat
Doğu Türkistan
Çinliler Türklerin topraklarını çalıyor

Çin Komünist Partisi (ÇKP), Doğu Türkistan’da yürüttüğü “Yoksullukla Mücadele” politikasını bahane ederek Türklere zulmetmeye devam ediyor. Tutsak Uygur Türklerini ucuz iş gücü olarak zorla çalıştırıyor. Buna ek olarak yerel halkın topraklarını gasp eden Çin yönetimi, bölgeyi yüksek imtiyazlarla kalıcı olarak Çinliler arasında paylaştırıyor.

Bunların yanı sıra Çin hükûmeti, dağınık halde bulunan Doğu Türkistanlıları rahat takip edip kontrol altında tutmak için toplu konutlara taşınmaya zorluyor.

Komünist Çin’in yayın organı Xinjiang Daily gazetesinin 5 Mayıs’taki bir haberine göre, yakın zamanda Kaşgar’a bağlı Aktaş ve Kokyar köylerindeki 14.000’den fazla Uygur Türk’ü çiftçi, yeniden inşa edilen toplu konutlara taşınmaya zorlandı.

Haberde, “Karakurum Dağları’nın içindeki yoksul çiftçiler rahat ve aydınlık evlere taşındı, Komünist Partisinin himayesinde beraber yaşamın ve sıcak yuvanın verdiği huzuru hissetti.” şeklindeki propaganda niteliğinde atılan başlık dikkat çekti.

2016 yılından bu yana 160.000’den fazla Uygur Türk’ü çiftçinin bahsi geçen toplu konutlara yerleştirildiği biliniyor.

Çin’in bir başka yayın organı olan Xinhua Haber Ajansı da haberinde yeni inşa edilen konutlarda yoğunlaşan Uygur çiftçileriyle ilgili propogandalara yer verdi. Çevredeki fabrikalarda işe başlamak için sözde “Eğitim Merkezi” olan Çin’in beyin yıkama kamplarında çok fazla beceri öğrendiklerini ve tarımsal uğraşlara son verdiğini iddia etti.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları