Rahip, S-300ler ve Çin nehrin ismini değiştirdi.

Çin, Çin kültürünü koruma gerekçesiyle bir nehrin ismini değiştirdi. Nehrin eski ismi fazla Müslümanmış, Çinli değilmiş. Rahip Bronson meselesi nasıl çözülecek? S-300 füzelerinin Rusya ve İsrail ilişkilerine etkisi neler?


Paylaşın:

Çin nehrin ismini değiştirdi, ABD ve Türkiye Rahip konusunda sessizliği tercih etti ve S-300 füzelerinin İsrail – Rusya ilişkilerine olası etkisi .

Yeterince Çili bulunmayan nehrin ismi, Çin kültürüne uygun hâle getirildi

Ningxia renames river to back Chinese culture

http://www.globaltimes.cn/content/1121068.shtml

Çin kaynaklı Globaltimes.cn, 2017 verilerine göre nüfusunun yüzde 36’sını Hui Müslümanlarından oluşan  Özerk Ninksia Hükümeti’nin bölgesinde bulunan bir nehrin adını Peygamber Efendimizin eşi  Hz. Aişe’nin ismini çağrıştırdığı gerekçesiyle  değiştirdiğini bildirdi.

“Aiyi” olarak adlandırılan nehrin yeni ismi artık “Diannong”.

Yapılan değişikliği savunan Çinli yetkililer bunun bölgenin sosyalist sisteme uyum sürecinin ve Çin kültürünün korunması için yerinde bir adım olduğunu savunuyor. Şehirde bundan önceki dönemde de yol isimlerinin, işyeri adlarının Çin kültürüne uygun olarak değiştirildiği hatırlatılıyor.

Rahip Bronson meselesi

US and Turkey ‘quietly’ working on release of American pastor

https://www.middleeasteye.net/news/us-and-turkey-look-forward-leave-brunson-case-behind-874216262

Middle East Eye muhabirlerinden Ece Göksedef, Rahip Bronson’un salıverilmesi konusunda Türk ve Amerikalı yetkililerin “sessizce” birlikte çalıştığını bildirdi. Ankara’nın sorunun çözümü için en sağlıklı yolun kamuoyu önünde tartışmalara son vermek olduğuna inandığı belirtiliyor.

Haber’de Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla ABD ile çok daha az ekonomik ilişkilere sahip olmasına rağmen iki ülke arasında yaşanılan sorunların Türk ekonomisine ciddi zararlar verdiği tespiti yer alırdı.

Türk Lirası’nın Haziran ayından bu yana sürekli değer kaybetmesiyle birlikte hükümetin ABD ile yaşanılan krizin biran önce sonlandırılması için Amerikalı yetkililerden gerilimi yükseltici açıklamalarda bulunulmamasını talep ettiği belirtilirken, ismi açıklanmayan bir ABD’li diplomatın “Bu meseleyi arkamızda bırakıp, Türkiye ile işbirliğimizi geliştirerek ticari ilişkiler, Münbiç ve diğer konularda birlikte çalışmak istiyoruz.” açıklamasına yer verildi.

S-300 füzeleri ve Rus-İsrail ilişkilerinin geleceği

What next for Russian-Israeli relations?

https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/russian-israeli-relations-180924164725360.html

Aljazeera.com yazarlarından Yuri Barmin, Rusya’nın Şam yönetimine S-300 Hava Savunma Sistemlerini vermeyi kararlaştırmasının İsrail ile ilişkilere muhtemel etkilerini analiz eden bir yazı kaleme aldı.

15 Rus istihbarat görevlisinin ölümüyle sonuçlanan trajik hadiseden sonra İsrail –Rusya ilişkilerinin zorlu bir sürece girdiğini savunan yazar, İsrail’in suçlamaları reddetmesine rağmen Rus Savunma Bakanlığı’nın İsrail jetlerinin kasten Rus uçağının düşmesine sebep olduğu konusunda ısrarının sürdüğünü belirtiyor.

S-300 Hava Savunma Sisteminin Esad rejimi tarafından kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, İsrail’in Suriye’ye dönük düzenlediği askeri operasyonların güçleşeceği vurgulanırken bu durumun Rusya – İsrail ilişkilerini doğrudan etkileyeceği savunuluyor.

2015 yılında İran’ı Suriye’de sınırlandıracağını düşündüğü için, Rusya’nın doğrudan Suriye’ye müdahalesini olumlu karşılayan İsrail’in, bugün gelinen noktada İran’ın bölgedeki etkinliğinin giderek artmasından duyduğu rahatsızlığını açıkça belirtiyor. Aynı zamanda Rusya’nın da İran ve Hizbullah’ın gücünü azaltmak hususunda Rusya’nın son üç yıldır hiçbir şey yapmamış olmasının İsrail’de hayal kırıklığına ve derin endişelere sebep olduğu savunuluyor.

S-300’lerin Suriye’ye gönderilmesi kararının, Rusya’dan İsrail’e “açık bir mesaj ” olduğunun altı çiziliyor. Bunun da önceki dönemlere göre, Moskova Tel Aviv hattında tansiyonun artma ihtimalinin muhtemel olduğu öngörülüyor.

 

Yazar

Mustafa Çağrı Parmaksız

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar