Dışişleri’nden AB’ye Sondaj Yanıtı

Dışişlerinden açıklama "Ada’nın güneyinde de Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya devam edeceğimizden kimse şüphe duymamalıdır.".


18 Ocak 2020’de, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri karşısında önceki tutumunu koruduğunu belirtti. Açıklamada, bölgede istakrar ve huzuru engelleyecek eylemlerden kaçınılması gerekildiği söylendi.

17 Ocak 2020’de Türkiye, sondaj gemisi “Yavuz” un yeni görevini açıklamıştı. Yavuz, Güzelyurt’taki araştırma bölgesinden Mersin Taşucu Limanı’na dönecek, yeni sondaj görevi için Lefkoşa-1 hattına hareket edecekti.

Borrell yaptığı açıklamada “Yavuz” un yeni görevine de atıfta bulundu.

19 Ocak 2020’de, konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yavuz sondaj gemimiz, geçtiğimiz Cuma günü KKTC Hükümeti’nin 2011 yılında Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsatlar çerçevesinde, üçüncü sondaj faaliyetini gerçekleştirmek üzere, Ada’nın güneyindeki ‘G’ ruhsat sahasına intikal etmiştir. Bu sahada Ada’nın ortak sahibi olarak Kıbrıs Türklerinin de, en az Kıbrıs Rumları kadar hakları vardır. Burada petrol ve doğal gaz bulunması halinde, iki taraf da gelirleri birlikte paylaşacaktır.” dedi.

Aksoy, 13 Temmuz 2019 tarihinde Kıbrıs Türk makamlarının verdiği önerinin hala geçerli olduğunu belirterek “AB, ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki haklarının gasp edilmesine 2003’ten beri sessiz kalmıştır. Yaptığı hiçbir açıklamada Kıbrıs Türklerine değinmemiş, Kıbrıs Türklerinin varlığını ve haklarını yok saymıştır. Avrupa Birliği öncelikle birlik dayanışması kisvesiyle bu gerçeklikten uzak, önyargılı, çifte standartlı politikalarını sona erdirmelidir. Kıbrıs Türklerinin Ada’nın doğal kaynakları üzerindeki hakları garanti altına alınıncaya ve 13 Temmuz 2019 önerisi çerçevesinde bir işbirliği mekanizması kurulana değin, Ada’nın güneyinde de Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya devam edeceğimizden kimse şüphe duymamalıdır.” dedi.

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar