Dünya Göçebe Oyunları ertelendi

Bu yıl Türkiye'de düzenlenmesi planlanan 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın, salgın nedeniyle 2021'e ertelenmesine karar verildi.


Dünya Göçebe Oyunları

Dünya Göçebe Oyunları ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kırgızistan’ın üç kez ev sahipliği yaptığı Dünya Göçebe Oyunları’nın 4.sünün Türkiye’de düzenleneceğini geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Kırgızistan Gençlik İşleri, Beden Kültürü ve Spor Devlet Ajansı, bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğini yapacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları’nı, tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgını nedeniyle 2021 yılına ertelendiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada; bu kararın Türk dili konuşan devletlerin ve halkların ortak mirasına layık bir düzeyde organize etmek, sporcuların ve diğer tüm katılımcıların sağlığını korumak amacıyla alındığı belirtildi.

6 yıl önce Kırgızistan’ın düzenlemeye başladığı Dünya Göçebe Oyunları; 2014, 2016 ve 2018 yıllarında Kırgızistan’ın Çolpon-Ata ve Issık Gölü bölgesinde düzenlenmiş ve büyük ilgi çekmişti. IV. Dünya Göçebe Oyunları’nın, 2020 sonbaharında Türkiye’de, Bursa’da yapılması planlanıyordu.

Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan Cumhuriyeti’nin en geniş çaplı uluslararası projesidir. Güreş, at güreşi, at yarışları, Kok Böru, Ordo, Kyz Kumai gibi oynanan oyunların misyonu ise, göçebe insanların dünyadaki uygarlığının tarihi ve kültürel mirasının canlanması ve korunmasıdır.

Kaynak: (http://www.sport.gov.kg/news/view/idnews/4389/lang/ru, 14.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.