Dünya, yasadışı seçimleri reddetmiştir.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, London Post gazetesine konuştu.


Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov.

31 Mart 2020’de Ermenistan tarafından işgal edilen Yukarı Karabağ’da düzenlenen sözde Cumhurbaşkanlık ve Parlamento seçimlerinin ardından uluslararası camia bu hukuksuz seçimleri kesin bir dille reddetmişti. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının Resmi Sitesinden yapılan açıklamada bu adımın, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AGİT ilkeleri dahil uluslararası hukukun açık ihlâli olduğu belirtilmişti.

Süreç devam ederken, Ermenistan kuvvetleri, Azerbaycan askerlerinin bulunduğu mevzilere uzun menzilli tüfeklerle taciz ateşi açmaya devam ediyor. Öyle ki, sözde seçimlerden bugüne toplamda 477 defa taciz ateşi açıldı.

İşgal ve yasadışı seçimlerin yarattığı ortam devam ederken Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, London Post gazetesine konuştu ve süreç hakkında bilgi verdi.

Memmedyarov, sözde seçimler hakkında sorulan soruya, Karabağ bölgesinde yapılacak seçimlerin yalnızca işgalcı Ermeni kuvvetlerinin geri çekilmesiyle ve yurtlarından kovulmuş Azerbaycanlıların evlerine geri dönmeleriyle birlikte Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasal çerçevesi içinde mümkün olabileceğini ifade etti.

Uluslararası camianın atması gereken adımlara ilişkin Memmedyarov, yasadışı faaliyetlerin kınanmasının yeterli olmadığı ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının gerçekleştirilmesinin esas olduğunu belirtmekle birlikte sözde seçimlerin dünya tarafından kesin bir dille reddedildiğini söyledi.

Kaynak: http://thelondonpost.net/world-rejects-illegal-armenian-elections-in-occupied-nagorno-karabakh-fm-azerbaijan/
http://www.mfa.gov.tr/no_82_-yukari-karabag-da-duzenlenmesi-ongorulen-sozde-secimler-hk.tr.mfa
https://mod.gov.az/az/cebhe-xeberleri-557/

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar