Ermenilerden Aralık Ayında 681 Ateşkes İhlali – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi   • Ahmet Vefik Alp vefat etti

Ermenilerden Aralık Ayında 681 Ateşkes İhlali

Azerbaycan Savunma Bakanlığının paylaştığı verilere göre 2019 Aralık ayında Ermenistan 681 defa ateşkesi ihlal etti.

4 Ocak 2020
Yusuf Ilgar Aydın

80’li yılların sonuna doğru ortaya çıkan Azerbaycan- Ermenistan arasındaki sıcak çatışmalar, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra hızlanarak devam etti. Karabağ’ın işgaliyle şiddetlenin savaş 1994 yılının Mayıs ayında ateşkes anlamaşıyla son bulmuştu.

Geçen zamanda Ermenistan ateşkesi sıklıkla bozmuş, 2 Nisan 2016’da (Kelbecer’in işgalinin yıldönümünde) Ermenistan’ın ateşkesi bozmasıyla başlayan 2-5 Nisan 2016 tarihleri arasında süren sıcak çatışmalar, Ermenistan’ın aldığı ağır yenilgiden sonra durmuştu. Geçen zamanda Ermeni saldırıları hız kesmeden devam etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının paylaştığı verilere göre 2019 Aralık ayında Ermenistan 681 defa ateşkesi ihlal etti. Ateşkes ihlali, sınırın ve Karabağ bölgesinin muhtelif istikametlerinden, uzun menzilli silahlar ve ağır makineli tüfekler kullanılarak bölgedeki Azerbaycan kuvvetlerinin yerleştiği mevzilere ateş açılarak gerçekleştirildi.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanı Heyder Piriyev, 29 Aralık 2019 tarihinde çıkan Azerbaycan Ordusu gazetesinde, sürecin asla Ermenistan’ın arzuladığı siyasi neticeyi vermeyeceğini söyledi.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları