Erşat Salihi’den Irak Türkmenleriyle ilgili açıklama

Irak Türkmen Cephesinin kuruluşunun 25. yılına özel düzenlenen törende, başkan Erşat Salihi açıklamalarda bulundu.


Irak Türkmen Cephesi

Erşat Salihi’den Irak Türkmenleri’yle ilgili açıklama

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Kerkük’te düzenlenen törende Türkmenlerin yer almadığı bir Irak hükumetinin eksik olacağını ifade etti.

Başkan Salihi, Türkmenlerin 25 yıldan bu yana Irak Türkmen Cephesi çatısı altında bir araya geldiğini, ITC’nin de onların dünyaya açılan yüzü olduğunu belirtti.

Salihi, Türkmenlerin ülkede çıkarılan “mezhepsel fitnelere” engel olacağını vurgulayarak Irak’taki hükumet kurma sürecine de değindi.

Salihi, hükumeti kurmakla görevlendirilen Ulusal İstihbarat Başkanı Mustafa el-Kazimi’nin yeni kabinede Türkmenlere de yer vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Tükmen lider Salihi, “Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan Türkmenlerin yer almadığı bir hükumet eksik olacaktır.” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 9 Nisan 2020’de yeni hükumeti kurma görevini Mustafa el-Kazimi’ye vermişti. Anayasaya göre Kazimi’nin 30 gün içinde hükumeti kurması gerekiyor.

***

(Irak Türkmen Türkçesinde)

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) 25. kuruluş yıl dönümü sebebinen Kerkük’te düzenlenen partide Türkmenlerin yer almadığı bir Irak hükumetinin eskük olacağını dedi.

Başkan Salihi, Türkmenlerin 25 yıldan bu güne Irak Türkmen Cephesi kölgesi altında bir araya geldüğünü, ITC’nin de onların dünyaya açılan üzü olduğunu bildirdi.

Salihi, Türkmenlerin ülkede veya devlette çıxarılan “mezhepsel fitnelere” mani olacağını üstüne bastı Irak’taki hükumet kurma zamanıda seleşildi.

Salihi, hükumeti kurmaknan görevlendirilen Ulusal İstihbarat Başkanı Mustafa el-Kazimi’nin yengi kabinede Türkmenlere de yer vermesi gerektüğünün altını cızdı.

Türkmen lider Salihi, “Irak’ın torpax bütünlüğünü savunan müzefea Türkmenlerin yer almaduğu bir hükumet eskük olacax.” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 9 Nisan 2020’de yengi hükumeti kurmağı görevini Mustafa el-Kazimi’ye vermişti. Anayasaya (destura) göre Kazimi’nin 30 gün içinde hükumeti kurmağı gerekiyi.

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar