Ersin Tatar’ın Eastmed Açıklaması

Doğu Akdenizde Rum ve Yunan tarafı Türkiye ve KKTC'yi devredışı bırakmaya çalışıyor.


2 Ocak 2020 Perşembe günü, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İsrail Başbakanı Netanyahu, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiades, Eastmed doğalgaz boru hattı projesine ilişkin anlaşmayı imzalamak için Atina’da bir araya geldiler.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada “EastMed doğalgaz boru hattı projesine ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC’yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi ve Kıbrıs Adası’nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır. Bu hususu bir kez daha uluslarararası toplumun dikkatine getiriyoruz.

Doğu Akdeniz’de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa’daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye’dir. Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine işbirliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin işbirliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir. Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız.” dedi.

Türkiye ve KKTC’yi dışlayarak bir şeyler yapabileceklerini zannediyorlar

Aynı gün KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın KKTC Başbakanlık Resmi Sitesinden paylaşılan basın açıklamasında, Başbakan Eastmed Anlaşması ve Anastasiadis’a yanıt veriyor. Eastmed doğalgaz boru hattı projesine ilişkin anlaşma için “Rum Yönetimi-İsrail-Yunanistan arasında Yunanistan’da Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattının yaşama geçirilmesi için imzalanacak anlaşma ile ilgili gelişmeleri yakından izliyoruz. Maalesef bu üçlü, Türkiye ve KKTC’nin egemen varlıklarını dışlayarak, haklarımızı gasp ederek bir şeyler yapabileceklerini zannediyorlar.

Gerçekçi olup görüşme, anlaşma zeminine geleceklerine, birilerinin de kışkırtmasıyla ekonomik akla uymayacak işler peşinde koşuyorlar.” diyor. Başbakan aynı gün Rum lider Anastasiadis’in, Yunanistan’da verdiği demeç için “provokatif ve kabul edilemez” dedi.

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.