Gagauz Ana Dil Bayramı kutlanıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Gagauz Ana Dil Bayramı kutlanıyor

Gagauz Ana Dil Bayramı, Moldova’nın içindeki özerk Gagauz Yeri’nde kutlandı.

30 Temmuz 2020
Mete Korkmaz
Gagauzca
Gagauz Ana Dil Bayramı

30 Temmuz 1957 yılında Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyumu tarafından verilen kararla Gagauz Ana dili, okullarda yazı dili olarak okutulmaya başladı. Gagauz dil bilimcileri tarafından yapılan araştırmalar sonucu Gagauz dilinin kuralları ortaya kondu ve Gagauzca kurallı bir dil olarak Sovyetler Cumhuriyetinde kullanılmaya başladı.

Gagauz dilinin kabulünden sonra Gagauz Türkçesinde gazete, dergi, kitaplar basılmaya başladı. 1957 yılında Sovyetlere kabul ettirtilen bu karar ile Gagauz Türkçesi büyük bir atılım yaşadı ve büyük bir üretkenlik dönemine girdi. 30 Temmuz tarihinde verilen karar sonrası okullarda Gagauz Türkçesi okutulmaya başladı.

Dil Yortusundan farkı

Gagauz Dil Yortusu ile Ana Dil Bayramının farkı, Ana Dil Bayramı Gagauz Türkçesinin Sovyetler tarafından kabul edilmesini ve okullarda okutulmasını kutlamak için bayram ilan edilmişken; Dil Yortusu, Gagauzlara Türk olduğunu öğreten ve Gagauz Türkçesini hüviyete kavuşturan Mihail Çakır’ın doğumunda kutlanmaktadır. Mihail Çakır, günümüzde Gagauzlar tarafından “büyük ata” olarak görülmektedir.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları