Gagauz Ana Dil Bayramı kutlanıyor

Gagauz Ana Dil Bayramı, Moldova'nın içindeki özerk Gagauz Yeri'nde kutlandı.


Gagauzca

Gagauz Ana Dil Bayramı

30 Temmuz 1957 yılında Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyumu tarafından verilen kararla Gagauz Ana dili, okullarda yazı dili olarak okutulmaya başladı. Gagauz dil bilimcileri tarafından yapılan araştırmalar sonucu Gagauz dilinin kuralları ortaya kondu ve Gagauzca kurallı bir dil olarak Sovyetler Cumhuriyetinde kullanılmaya başladı.

Gagauz dilinin kabulünden sonra Gagauz Türkçesinde gazete, dergi, kitaplar basılmaya başladı. 1957 yılında Sovyetlere kabul ettirtilen bu karar ile Gagauz Türkçesi büyük bir atılım yaşadı ve büyük bir üretkenlik dönemine girdi. 30 Temmuz tarihinde verilen karar sonrası okullarda Gagauz Türkçesi okutulmaya başladı.

Dil Yortusundan farkı

Gagauz Dil Yortusu ile Ana Dil Bayramının farkı, Ana Dil Bayramı Gagauz Türkçesinin Sovyetler tarafından kabul edilmesini ve okullarda okutulmasını kutlamak için bayram ilan edilmişken; Dil Yortusu, Gagauzlara Türk olduğunu öğreten ve Gagauz Türkçesini hüviyete kavuşturan Mihail Çakır’ın doğumunda kutlanmaktadır. Mihail Çakır, günümüzde Gagauzlar tarafından “büyük ata” olarak görülmektedir.

27 Nisan Gagauz Türklerinin Anadil Yortusu

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar