İran’da Türk yönetmenin çektiği film, Kanada’da uluslararası festivalde yarışacak

İran’da Türk yönetmenin çektiği “İkizler” belgeseli, Kanada’da uluslararası film festivaline katıldı. Aral ve Urmiye göllerinin benzer kaderini anlatan film, festivalin belgesel kategorisinde en iyi film ödülü için yarışacak.


Gbeck Future Film Festivali

 

Kanada’nın Prens Edward Adası eyaletinde gerçekleştirilen Gbeck Future Film Festivali, dünyanın farklı bölgelerinden yeni medya çalışmalarını ve genç film yapımcılarının işlerini destekliyor.

İran’ın Türk sinemacılarından Muhammed Alimuradlı’nın çektiği “İkizler” (Twins) belgeseli, bu yılın mayıs ayında yedincisi düzenlenecek olan Gbeck Future Film Festivali’nin belgesel kategorisinde finalist film olarak seçildi.

Filmin adı olan “İkizler”, Asya’nın ikinci büyük gölü olan ve Sovyet döneminde yanlış mühendislik politikaları sonucu büyük ölçüde kuruyan Aral gölü ile İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde yer alan Urmiye Gölü’nün benzer kaderine atıfta bulunuyor.

 

Filmde, Aral ve Urmiye göllerinin kuruması sonucu ortaya çıkan çevre felâketlerine dikkat çekiliyor. Diğer yandan, bu iki gölün kuraklığının çevrelerinde yaşayan insanların hayatına getirdiği etkiler yansıtıyor.

2015 yılında başlayan çekimleri beş yılda, Güney Azerbaycan ve Kazakistan’da tamamlanan filmin yönetmeni Muhammed Alimuradlı, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinin Merend şehrinden genç bir Türk sinemacı. İran Gençlik Sinema Merkezi üyesi olan Alimuradlı, bugüne dek Tebriz Belgesel Sinema Evi bünyesinde birkaç belgesele imza attı.

“İkizler” belgesel filminin çekim seti.

Daha önce İran, Azerbaycan ve Fransa’da çeşitli festivallerde gösterilen “İkizler” belgeseli, bu yıl İstanbul’da düzenlenecek olan Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin yarışma programında yer alıyor.

Filmin kısa bir bölümü buradaki bağlantıdan izlenebilir.

Kaynak: https://www.gunaz.tv/az/new/guney-azerbaycanin-senedli-ekizler-filmi-kanada-film-festivalinin-en-yaxsi-film-mukafatina-namizeddir-1618471263

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar