Irkçılar, Sofya’daki tek camiye göz dikti! – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • ATSIZ- Türkçülüğün Çağlayanı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Kızılema, Turan dünyasının on bin yıllık sırrı

Irkçılar, Sofya’daki tek camiye göz dikti!

Bulgaristan Meclisi’ndeki aşırı sağcı parti Bulgar Ulusal Hareketinin (VMRO) gençlik kolu Ulusal Gençlik Komitesi, başkent Sofya’nın merkezindeki Banyabaşı Cami’sinin müzeye dönüştürülmesi hususunda küstah bir çağrı yaptı.

31 Temmuz 2020
Dilanur Polat
Sofya camii
Banyabaşı Camii

VMRO Ulusal Gençlik Komitesi, geçtiğimiz Cuma sosyal medyadan yaptığı küstah açıklamayla, 16. yüzyılda inşa edilen ve Sofya’nın tek faal camisi olan Banyabaşı Cami’sinin müzeye dönüştürülmesi talebinde bulundu. Yapılan açıklamada, “Bulgaristan’ın kalbinde camiye yer yok” şeklinde ırkçı söylemlere yer verildi.

Ayasofya’nın cami olarak açılmasına karşılık verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Böyle kesin tutum sergileyerek komitemiz, Türkiye’nin simgesel Ayasofya’yı tekrar faal camiye dönüştürerek göstermelik eylemde bulunduktan sonra Bulgaristan’ın karşılık vermesi gerektiği konusunda ısrarcı” ifadesi yer aldı.

Yaşanan gelişmeler üzerine Bulgaristan Meclisi Başkan Yardımcısı olan, sağ popülist parti Volya’nın lideri Veselin Mareşki, Türkiye’de yaşanan duruma karşı kayıtsız kalmamaları gerektiğini vurgulayarak “Ortodoks Hristiyanlar olarak, tüm Hristiyan alemine yönelik bu provokasyona karşı kayıtsız kalamayız” dedi.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları