İşgalcilerin, Kırım’da Sözde Ukrayna Casuslarını Tutukladıkları İddiası!

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal ettikleri Kırım’da Ukrayna Savunma Bakanlığının sözde istihbarat ajanları olan ve yarımadada terör eylemleri hazırlayan Kırım sakinlerini yakaladığını iddia etti.


Kırım

İşgalcilerin, Kırım’da Sözde Ukrayna Casuslarını Tutukladıkları İddiası!

FSB’nin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, grubun Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ile işbirliği yaptığı iddia edildi. FSB yakalanan kişilerin, işgal edilen yarımadada sözde terör eylemleri gerçekleştirmeyi planladığını ve devlet sırlarını içeren belgeleri Ukrayna’ya teslim ettiğini bildirdi.
Rusya Federal Güvenlik Servisinin konuyla ilgili, “İstihbarat operasyonları, Herson şehrinde görev yapan Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Oleg Ahmedov tarafından organize edildi.” şeklinde açıklama yaptı.
FSB, yakalanan şahısların, Rusya Silahlı Kuvvetlerinde görevli olan ve devlet sırlarını ihtiva eden bilgileri Ukrayna’ya teslim eden bir kadın ile Ukrayna lehine casusluk yapmakla suçlanan bir Ukrayna vatandaşı olduğunu kaydetti.
Kişilerin aynı zamanda karı koca olduğu bildirildi. Kadın ev hapsine alındı, Ukrayna lehine casusluk yapmakla suçlanan Ukrayna vatandaşı ise alıkonuldu.
Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği konuyla ilgili, “Rus işgalci makamları Ukrayna’yı itibarsızlaştırmak için yeni provokasyonlar gerçekleştiriyor. Kremli nezaretindeki makamlar geçici işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına karşı baskı uyguluyor.” diye bildirdi.
***
(Kazak lehçesinde)
ФСБ баспасөз қызметі хабарлағандай, топ Украина Қорғаныс министрлігінің Бас барлау басқармасымен бірлесіп жұмыс істеді. БҚО-деп басып алынған адамның жасауды жоспарлаған деп аталатын террористік актілер оккупированном түбегінде тапсырды Украинадағы құжаттарды қамтитын мемлекеттік құпияны.
“Барлау операцияларын Херсон қаласында қызмет еткен украиндық әскери барлау басшысы Олег Ахмедов ұйымдастырды.”ол мәлімдеме жасады.
ФСБ-да Украина азаматы, Ресей Қарулы Күштерінде қызмет еткен және Украинаға мемлекеттік құпия бар ақпаратты берген Украинаға тыңшылық жасады деп айып тағылған.
Сондай-ақ, адамдар ерлі-зайыптылар. Әйел үй қамауына алынды, ал Украина азаматы тыңшылық жасады деп айыпталуда.
“Ресейлік оккупациялық билік Украинаға беделін түсіру үшін жаңа арандатушылық жүргізуде”, – деп Украина Президентінің Қырым автономды Республикасындағы Тұрақты өкілдігінің хабарламасында айтылған.
Kaynak: QHA
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar