Japonya başbakanı, Çin lideri ile Doğu Türkistanı konuştu

  Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin’in Siçuan kentinde düzenlenen ve Asya’nın en büyük 3 ekonomisi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren zirve sonrası açıklamalarda bulundu.   Abe Şinzo gerek zirve sırasında gerek baş başa görüşmeler esnasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e zulüm altındaki Doğu Türkistan bölgesindeki insan hakları konularını açtığını söyledi.    […]


  Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin’in Siçuan kentinde düzenlenen ve Asya’nın en büyük 3 ekonomisi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren zirve sonrası açıklamalarda bulundu.

  Abe Şinzo gerek zirve sırasında gerek baş başa görüşmeler esnasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e zulüm altındaki Doğu Türkistan bölgesindeki insan hakları konularını açtığını söyledi. 

  Ayrıca Japon lider, Çin gemilerinin sıklıkla Japon karasularına girdiğini hatırlattığını da kaydetti.

Abe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güney Çin Denizi, Hong Kong ve Doğu Türkistan’daki insan hakları (ihlalleri) durumunu konuştuk. Daha fazla diyalog olmalı, çünkü zorluklar var.”

  Bu çıkışı sonucu Siyasi analistler tarafından Çin’e bizzat Doğu Türkistan’da ki insan hakları ihlallerini dile getiren ilk lider oldu.

 Ayrıca Tokyo hükümeti, Uygur Türk’ü Rabia Kadir’in 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında ülkeye gelmesine izin vermişti aynı zirvede Çin’in tüm diplomatik girişimlerine ve itirazlarına rağmen vize verdiği Rabia Kadir’in basın toplantısı yapmasına müsaade etmişti. 

Yazar

Oğuzhan Kaycıoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.