Kahire’deki ortak açıklamaya Dışişlerinin Yanıtı

Kahire'deki ortak açıklamaya Dışişlerinden yanıt geldi.


Kahire’deki açıklamaya yanıt

8 Ocak 2020 Çarşamba günü, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa, Mısır ve İtalya Dışişleri bakanlarının Kahire’deki görüşmelerinin gündeminde Doğu Akdeniz vardı. Bakanlar açıklamalarında Doğu Akdeniz’deki Türk varlığının bölge ülkelerinin egemenlik hakkını ihlal ettiğini ve Libya’ya asker göndermenin Berlin sürecini baltaladığını öne sürdüler.
Bugün ise Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sayfasında yer alan açıklamada “8 Ocak 2020 tarihinde Yunanistan, Fransa, GKRY ve Mısır ile İtalya Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla Kahire’de düzenlenen toplantının ardından Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yönelik yapılan açıklama bütünüyle gerçekdışı tezlere dayanmaktadır.

Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan meşru Hükümeti ile imzaladığımız Mutabakat Muhtıraları uluslararası hukuka uygun ve meşrudur.

Bu Mutabakat Muhtıraları, ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz’de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır. Esasen 8 Ocak tarihli açıklama, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki adımlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu da bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bölge ile ilgili projelerde söz hakkı vardır. Doğu Akdeniz’i çatışma değil işbirliği sahasına dönüştürmek üzere, GKRY dışındaki tüm ülkelerle işbirliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz.” denildi.

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.