Kamların Gecesi: Şenol Soydan

Şenol Soydan'ın yazdığı Kamların Gecesi adlı roman 2019'da  Kutlu Yayınevi tarafından yayımlanmış. Bu roman, İslam öncesi Türk tarihinin sosyokültürel yapısı ile eski Türk dini ve Türk mitolojisi alanlarında yerinde, doğru ve açıklayıcı bilgiler de sunan ilgi çekici ve aydınlatıcı bir tat veriyor.


Paylaşın:

Kamların Gecesi-Şenol Soydan

Şenol Soydan’ın yazdığı Kamların Gecesi adlı roman 2019’da  Kutlu Yayınevi tarafından yayımlanmış.

Mitoloji ve roman

Bu mitolojik roman, İslam öncesi Türk tarihinin sosyokültürel yapısı ile eski Türk dini ve Türk mitolojisi alanlarında yerinde, doğru ve açıklayıcı bilgiler de sunan ilgi çekici ve aydınlatıcı bir tat veriyor okura. Özgün kurgusu, bölüm içerikleri ve eser içindeki çizimleriyle alanında oldukça yenilikçi ve iddialı duruyor.

Romanda eski Türk devlet yapısı, Türk töresi, engin Türk mitolojisinin öğeleri, halkın dini inançları, örf, adet, ahlak ve düşünce yapısı, toplumsal kurallar, savaş teknikleri ve stratejileri, araç gereç ve silahlar gibi birbirinden farklı birçok konu işlenmiş. Kitabın sonundaki işlevsel sözlük sayesinde kavramların yerinde ve gerçekçi kullanılması sağlanmış. Bütün bunların dışında, içeriğe yedirilmiş bilgilerle de okura katkı sağlayacak bir eser. Türk mitolojisinden beslenen yazarın, gerçeklikle doğaüstü güçleri bir arada ustaca kurguladığı eserinde ressamlığını da kullanarak konu ile örtüşen çizimlerle eserini adeta süslemiş

Kamların Gecesinde kurgu

Romanın kurgusu, yedi ayrı bölgedeki yedi devletin çekişmesi, yeraltı ruhlarının yeraltı dünyasından orta dünyaya çıkışı, onları bekleyenler, karşı olanlar, beklenmedik olaylar ve beklenmedik sonuçlarla ilerliyor. Okur, kendisini, fantastik bir dünyanın içinde buluyor ve tek nefeste kitabın sonuna geliveriyor.

Eser, Kuzey Obası Akçateke’de yaşayanların, komşularının ve bölgenin coğrafi özeliklerinin tanıtılması ile başlıyor. Davetsiz bir misafirin obaya gelişiyle farklı olaylar gelişiyor. Olaylar kadar obadaki Türklerin din ve devlet adamlarının, tüccarlarının, savaşçıları, sanat erbabı, çocuklar ve kadınların yaşayışlarını izliyoruz. Akçateke’nin ardından Boz Oba ve orada yaşayanları da tanıdıktan sonra kafamızda bir orta dünya şekillenmeye başlıyor. Sayfalar ilerledikçe bir toy olacağının haberi veriliyor ve Türklerin toylarına şahit olma fırsatı sunuluyor. Orta dünyanın sakinliği bozulmaya, bir şeyler ters gitmeye başlıyor. Bu defa Batı Türk Devleti’nde ele geçirilen Talmacıların anlattıkları, devletin ileri gelenlerini düşündürüyor. Bu sırada Türklerin, kamların dediklerine verdikleri önemle kamların sözlerinin makbul ve geçerli olduğundan söz ediliyor. Kamları öğreniyoruz.

İyi ruhlarla temas halindeki ak kamlar ile yeraltında yaşayan kötü ruhlarla iletişim kuran kara kamları tanıyoruz. Ruhlar ile yaşayanlar arasında kamların aracılık yaptığını da görüyoruz. Sonrasında orta dünyada yaşayan Kerbele Krallığı ile tanışıyor, yönetimde bulunanların entrikalarına şahitlik ediyoruz. Karanlık ruhlar Orta Dünya’yı hızla karıştırırken savaş teknikleri ve stratejileriyle birlikte kullanılan silahlar hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Eser; savaşlar, entrikalar ve diplomatik temaslarla devam ediyor. Türkler yine savaşta gösterdikleri kahramanlıklarıyla ruhumuzu okşuyor. Etkileyici anlatım, karanlıklar dünyasının kötülük ve çirkinliğinin hiçbir zaman iyi ve güzele galip gelemeyeceğine, bu mücadelenin er ya da geç iyiliğin zaferiyle sonlanacağına bizi ikna ediyor. Eserin içindeki diğer gizemleri açıklamayayım. Sürpriz oluyor.

“Ön Söz” bölümünü Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl yazmış. Türk mitolojisini anlamak isteyen her okur, “Kamların Gecesi” adlı bu eserden faydalanabilecektir.

Keyifli okumalar…

 

Yazar

Demet Yener

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar