Kazakistan’dan ‘çevre dostu cami’ projesi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Kazakistan’dan ‘çevre dostu cami’ projesi

Orta Asya’nın incisi, dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da (Astana) teknoloji çağına uygun tarzda inşa edilen ve güneş panelleriyle donatılan Irıskeldi Kajı Cami, kendi elektriğini kendi sağlamasının yanı sıra artakalan elektriği ise kente satıyor.

11 Eylül 2020
Dilanur Polat
Cami
Irıskeldi Kajı Cami

Caminin etrafında yaklaşık 800 güneş paneli bulunuyor. Bu paneller sayesinde cami, ihtiyacı olan elektriğin tamamından fazlasını üretebiliyor.

Baş imamın ifadelerine göre Irıskeldi Kajı Cami, 0-Watt (çevreye duyarlı) teknolojiye sahip olan dünyanın ilk camisi. Camideki alternatif kaynaklar, gerekli hacimden birkaç kat daha fazla elektrik enerjisi üretebiliyor.

Camimin baş imamı Yahya Hoca İsmailov, Sputnik Kazakistan’a verdiği demeçte, “Bu yıl marttan temmuza kadar 132 bin kilovat üretildi. Kendi ihtiyaçlarımıza 8 bin 240 kilovat harcandı”  ifadelerini kaydetti.

‘Yeşil’ enerjinin artakalan kısmı, belirlenmiş fiyat tarifesi üzerinden kente satılıyor. Satıştan elde edilen paralar ise çalışanların maaşlarına, fatura giderlerine ve vergilere harcanıyor. Baş imamın ifadelerine göre cami, elektrik satışları ile tüm harcamalarını karşılayamıyor. Zira başkentte yıl içinde güneşli günlerin sayısı çok fazla değil.

‘Allah’ın Çiçeği’

Irıskeldi Kajı Cami, standart dışı mimari çözümleriyle de görenlerin dikkatini çekiyor. Üçgen eğimli düzlemlerden oluşan yarım küre şeklini; kimileri ters çevrilmiş nilüfer çiçeğine, kimileri ise elmas yüzeylerine benzetiyor. Cami, hayırseverlerin yardımları sayesinde inşa edildi. Halk arasında bilinen adı ise, ‘Allah’ın Çiçeği’.

Türkiye için iyi bir örnek

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılan bütçe ve ibadethanelere harcanan personel ve hizmet giderleri, uzun zamandır çeşitli tartışmalara sebep oluyor. COVID-19 salgını nedeniyle üniversite öğrencilerinin güz döneminde kalmayacağı KYK yurtlarına, geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 922 ilahiyatçının ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilmesi de gündeme oturmuştu. Çevre dostu ve masraflarının büyük çoğunluğunu kendi karşılayan Irıskeldi Kaji Cami, Türkiye gibi Diyanet İşleri’ne ayrılan bütçenin fazla olduğu ve güneş enerjisinden çokça faydalanmanın mümkün olduğu bir ülkede, maddi açıdan büyük avantaj sağlayacak iyi bir emsal teşkil ediyor.

Kaynak: (https://www.cevremuhendisligi.org/index.php/cevre-aktuel/haberler/1405-kazakistandaki-futuristik-eko-cami-elektrigini-kendi-sagliyor, 11.09.2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları