Kazakistan’ın saklı hazineleri

Arkeologlar, kısa süre önce Kazakistan'daki eski bir İskit mezarında 3000'den fazla altın mücevher keşfettiler. / Археологтар жақында Қазақстандағы ежелгі скиф зиратында 3000-нан астам алтын әшекейлерді тапқан.


Kazakistan

Targabatay Dağları, Eleke Sazı Platosu

Arkeolojik olarak çok değerli olan bu eserler, Kazakistan’ın doğusundaki Tarbagatay Dağları’ndaki Eleke Sazı Platosu’nda, M.Ö. 7.-8. yüzyıla dayanan, 200 Saka kurganıyla meşhur bir höyükte bulundu.

Kazakistan

Kurganlardan çıkan, Sakalara ait mücevherler

Kurganda bulunan eserler, Saka mücevheratlarının ender bulunan olağanüstü örneklerinden.

Kazakistan

Altın Elbiseli Adam

Bu arada, meşhur “altın elbiseli adam” da İskit-Sakalardan kalan eserlerden biri.

Kazakistan

Kurgandan çıkan eserler

Yeri gelmişken unutmadan şunu da eklemeliyiz ki, “Kazakistan’ın Doğusundaki Antik Hazineler” projesi kapsamında büyük çaplı arkeolojik kazılar ve araştırma çalışmaları hâlâ sürdürülüyor. Targabatay bölgesindeki kazılar bir süre daha devam edecek. Kim bilir, daha göreceğimiz ne kadar çok keşif var…

***

(Kazakistan lehçesi)

Артефактілер Шығыс Қазақстандағы Тарбағатай тауларының Элеке Сазы үстіртінде біздің дәуірімізге дейінгі VIII-VII ғасырлармен белгіленген өзінің 200 сақ мәдениетінің қорғаны болған жерде табылған.

Қабірде табылған артефактілер сақ зергерлік ісінің ерекше мысалдары болып табылады.

Атақты Алтын адам да -скиф-сақтарынан болған .

“Шығыс Қазақстанның ежелгі қазынасы” жобасы бойынша ауқымды археологиялық қазбалар мен ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілуде. Ал Тарбағатай ауданындағы қорғандардың қазу жұмыстары жарты ай бойы жалғасуда. Тағы қандай жаңалықтарды көруге болатынын кім біледі?

Kaynak: (https://zabaka.ru/5547_v-kazaxstane-naideno-bogateishee-zaxoronenie-skifovsakov.html, 03.06.2020)

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar