Kazakistan’la Türkiye Arasındaki Ekonomik İlişkiler Büyüyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi   • Ahmet Vefik Alp vefat etti

Kazakistan’la Türkiye Arasındaki Ekonomik İlişkiler Büyüyor

Kazakistan Milli Ekonomi Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre, Kazakistan’da 1939 Türk firmanın çalışmakta olduğu olduğu öğrenildi.

14 Ocak 2020
Yusuf Ilgar Aydın ve Nuray Türksoy

Kazakistan Milli Ekonomi Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre, Kazakistan’da 1939 Türk firmasının çalışmakta olduğu olduğu öğrenildi.

Paylaşılan verilere göre, Kazakistan’la Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin, 2019 yılının ilk on ayının 2018’e oranla yüzde 54 artış yaşadığı belirtildi. Kazakistan’da faaliyet yürüten Türk firmaları ülkede inşaat, eğitim, sağlık, tarım ve madencilik gibi geniş alanlarda çalışıyor.

2018’in Mayıs ayında, ROKETSAN ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanlığı arasında füze ve roket alanında mutabakat anlaşması imzalanmıştı. İmzalanan anlaşma, Kazakistan’da savunma sanayinin gelişimini hızlandırmaya devam ediyor.

……………

Qazaxıstan ve Türkiyə arasında iqtisadi əməkdaşlıq əlaqələri genişlənir.

Qazaxıstan İqtisadiyyat Nazirliyi’nin verdiyi məlumata görə, Qazaxıstan’da Türkiyə’nin 1939 firması çalışır.
Verilən məlumata görə, Qazaxıstan’la Türkiyə arasında iqtisadi əlaqələrinin, 2019 ilinin ilk 10 ayının 2018’e nisbətən 54% artdığı bildirilib. Qazaxıstan’da fəaliyyət göstərən Türkiyə firmaları ölkədə inşaat, təhsil , səhiyyə , kənd təsərrüfatı və mədənçıxarma kimi geniş sahələrdə çalışırlar . 2018’in May ayında ROKETSAN ilə Qazaxıstan Müdafiə və Hərbi sənaye nazirliyi arasında füze və raket sahəsində anlaşma imzalanmışdı . İmzalanan anlaşma, Qazaxıstan’da müdafiə sənayesinin inkişafını sürətləndirməyə davam edir.

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/kazakistan-da-turk-firmalarindan-dikkat-ceken-basari/144297/

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: