Kazan Üniversitesi’nin Tatar Türkçesi kursuna büyük ilgi

Kazan Üniversitesi büyük ilgi gören Tatar Türkçesi kursuyla her yıl, öğrencilerine ve sivillere ücretsiz Tatarca öğrenme imkanı sağlıyor.


Kazan Tatar Türkleri

Tatar Türkçesi

Tataristan’da gelenekselleşmiş Tatarca kursları coşkuyla başladı. Tarihte birçok alimin yetişmesine katkı sağlayan Kazan Federal Üniversitesi’nin Filoloji Fakültesi’nde Tatarca kursları 25.02.2021 Perşembe günü Tatar geleneksel oyunları ve şarkılarıyla başlatıldı. Türkiye’den, Türkmenistan’dan, Çuvaşistan’dan, Çin’den, Kore’den, Rusya’nın çeşitli bölgelerinden ve diğer ülkelerden öğrenciler kursa kaydoldu.

Kursların, Tatar Dilini Koruma ve Geliştirme Komisyonu’nun malî desteği ile 2011’den beri devam ettirildiğini belirten enstitü müdürü Refid Camalitdinov öğrencilere başarılar diledi.

Kazan Üniversitesi her yıl, öğrencilerine ve sivillere ücretsiz Tatarca öğrenme imkanı sağlıyor. Katılım formunu dolduranlar online mini testi cevaplıyorlar ve seviyelerine göre sınıflara kaydoluyorlar. 3 ay boyunca haftada iki gün ikişer saat ders verilecek ve bu sürenin sonunda öğrencilere sertifikaları teslim edilecek.

Kaynak: (https://tatar-inform.tatar/news/tatar_world/25-02-2021/tatarstanda-yash-p-tatarchany-belm-oyat-bulyr-ide-kfuda-tatar-tele-kurslary-bashlandy-5809118, 25/02/2021)

Yazar

Güntülü Yıldırım

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.