Kazan Üniversitesi’nin Tatar Türkçesi kursuna büyük ilgi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Asırlık çınar Bozkurt İlham Gencer’le sanat ve siyaset bir arada   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö

Kazan Üniversitesi’nin Tatar Türkçesi kursuna büyük ilgi

Kazan Üniversitesi büyük ilgi gören Tatar Türkçesi kursuyla her yıl, öğrencilerine ve sivillere ücretsiz Tatarca öğrenme imkanı sağlıyor.

7 Mart 2021
Güntülü Yıldırım
Kazan Tatar Türkleri
Tatar Türkçesi

Tataristan’da gelenekselleşmiş Tatarca kursları coşkuyla başladı. Tarihte birçok alimin yetişmesine katkı sağlayan Kazan Federal Üniversitesi’nin Filoloji Fakültesi’nde Tatarca kursları 25.02.2021 Perşembe günü Tatar geleneksel oyunları ve şarkılarıyla başlatıldı. Türkiye’den, Türkmenistan’dan, Çuvaşistan’dan, Çin’den, Kore’den, Rusya’nın çeşitli bölgelerinden ve diğer ülkelerden öğrenciler kursa kaydoldu.

Kursların, Tatar Dilini Koruma ve Geliştirme Komisyonu’nun malî desteği ile 2011’den beri devam ettirildiğini belirten enstitü müdürü Refid Camalitdinov öğrencilere başarılar diledi.

Kazan Üniversitesi her yıl, öğrencilerine ve sivillere ücretsiz Tatarca öğrenme imkanı sağlıyor. Katılım formunu dolduranlar online mini testi cevaplıyorlar ve seviyelerine göre sınıflara kaydoluyorlar. 3 ay boyunca haftada iki gün ikişer saat ders verilecek ve bu sürenin sonunda öğrencilere sertifikaları teslim edilecek.

Kaynak: (https://tatar-inform.tatar/news/tatar_world/25-02-2021/tatarstanda-yash-p-tatarchany-belm-oyat-bulyr-ide-kfuda-tatar-tele-kurslary-bashlandy-5809118, 25/02/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları