“Kerkük’e Türkmen vali” çağrısı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

“Kerkük’e Türkmen vali” çağrısı

Irak’ın Türkmenlerin yoğunlukta olduğu şehirlerinden Kerkük’teki Türkmen politikacılar, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’ye Kerkük’e Türkmen vali ataması talebinde bulundu.

28 Mayıs 2020
Dilanur Polat
Irak Türkmen Cephesi
“Kerkük’e Türkmen vali” çağrısı

Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu Üyesi Timur Beyatlı, basın mensuplarına yaptığı açıklamasında, “Başbakan Mustafa Kazımi’den Kerkük’e Türkmen vali atamasını istiyoruz.”  sözlerine yer verdi.

Kerkük’te valilik görevinin daha önce Kürtlere ve Araplara verildiğine belirten Beyatlı, Irak’ta yerel seçimler yapılana kadar Kerkük valiliğinin Türkmenlere emanet edilmesi çağrısında bulundu.

Beyatlı, Kerkük’te çoğunluğu oluşturan Türkmenlerin bu görevi hak ettiklerinini belirterek bu talebin yerine getirilmesi için Irak Meclisindeki Türkmen milletvekillerinin de üzerine önemli görev düştüğünü ifade etti. Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu Üyesi Beyatlı, Irak’ın toprak bütünlüğünü daima savunan ve devletteki görevlerini en düzgün ve iyi şekilde yerine getiren Türkmenlerin bu görevde de başarılı olacaklarını söyledi.

***

(Irak Türkmen lehçesinde)

Irağ’ın Türkmenlerın kalabalıxta olduğu şehirlerinnen Kerkük’tekı
Türkmen politikacılar Irak Reisi Mıstafa Kazimi’ye Kerkük’e Türkmen
wali atmaği talabın’da tapıldı.

Türkmeneli Partisi yırıtme kurulı üyesi Timur Beyetlı, xaberin’de Reis Mıstafa
Kazimi’nen Kerkük’e Türkmen wali
atmağını istiyux” sözlerine yer werdı.

Kerkük’te waliliğ işinin hele ewel Kürtlere we Araplere werıldığıne belirliyen Beyetlı, Irak’ta yer seçımlerı eylenene kimi kerkük waliliğin Türkmenlere amanat olduğıni sıylemeğinde tapıldı.

Beyatlı, Kerkük’te coxıni olışmasını Türkmenlerin bı işi hak eyledıxlerının belırterex bı talabı yerine getirilmeği için Irak Meclisin’deki Türkmen millet wekillerinindixi üstıne mühim işi düştığini feide eyledi. Türkmeneli partisi yırıtme kurulı üyesı Beyatlı, Irağ’ın torpax bütünlığını deimen sawunan we dewletteki işlerini ey düzgün we iyi şıkılde yerıne getıren Türkmenlerıñ bı iştexi başarılı olacaxlarını sıyledı.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları