Kıbrıs Barış Harekatının ilk şehidi bugün defnedildi

Kıbrıs Barış Harekatının ilk şehidi bugün defnedildi.


1974' Kıbrıs Barış Harekatının ilk şehidi Ecvet Yusuf.

1974′ Kıbrıs Barış Harekatının ilk şehidi Ecvet Yusuf.

20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatının ilk şehidi, tarih öğretmeni ve 55. bölük komutanı Ecvet Yusuf bugün kendi mezarına defnedildi. Ecvet Yusuf’un kabri, 45 yıl sonra sanılanın aksine adının yazılı olduğu mezarda değil Tekke Bahçesi Şehitliği’ndeki bir başka mezardaki 5 kişiden biri olduğu, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazı çalışlamaları sonucunda tespit edildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, defin töreninin ardından Şehit Evcet Yusuf’la ilgili duygu ve düşüncelerini sosyal medyadan da paylaştı. Akıncı’nın paylaşımı şöyle:

“20 Temmuz 1974 sabahında mevzilere ulaşan ilk şehit haberi Ecvet Yusuf Orhon komutandı. Lefkoşa Dereboyu’nda bulunduğumuz yer kardeşlerinin evlerinin de olduğu bölgeydi. Dolayısıyla acı haber kısa sürede hem aile bireylerini, hem de dere boyunca uzanan mevzilerdeki tüm mücahitleri yasa boğdu. Yıllar sonra bu sabah Ecvet komutanla bir kez daha buluştuk. Gerçek gömü yerinden alınan kalıntıların ona ait olduğunun belli olmasından sonra, ailesi ve sevenleri onu bundan böyle huzurla yatacağı, adının olduğu ama kendinin olmadığı yerine defnettiler. Ecvet Yusuf Orhon’u bir kez daha rahmet ve saygı ile anarken, yakından tanıdığımız, sevdiğimiz tüm aile bireylerinin acısını yürekten paylaşıyorum. Bu acıların bu topraklarda bir daha yaşanmaması için tüm gücümüzle çalışmak hepimizin boynunun borcudur.”

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar