Kıbrıs Türklerinden İngiltere’ye rest

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, İngiltere’nin üsler konusunda Kıbrıs Türk halkı ve idarecilerinin onayını almadan atacağı herhangi bir adımın doğru olmayacağını ifade ederek İngiltere'nin bu konuda tek yanlı karar almaması gerektiğini belirtti.


Ersin Tatar

Kıbrıs Türklerinden İngiltere’ye rest

Başbakan Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile İngiltere arasında İngiliz Egemen Üsler Bölgelerinin askerî amaçlar haricinde kalan alanlarının sivil kullanıma açılması yönünde 2014 yılında yapılan anlaşmanın uygulama aşamasına gelindiği yönündeki haberlere tepki gösterdi.

Başbakan Tatar, yaptığı açıklamada
“Kıbrıs’taki Egemen İngiliz üslerinin statüsü, 1960 yılında Kıbrıs Türkleri ile Rumlarının eşit haklarla Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti’ni kurdukları süreçte Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs Rumları, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere tarafından imzalanan uluslararası bir antlaşma ile belirlenmiştir. Bu gerçek ortadayken İngiltere’nin Kıbrıs konusuyla doğrudan ilgili tarafların onayını almadan tek yanlı kararlar alıp uygulamaya koymaması gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Dikelya’nın İngiliz üs sınırları içinde ikâmet eden Kıbrıs Türklerinin de var olduğunu ve onların yasal temsilcisi ve tüm haklarının koruyucusunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti olduğunun önemle altını çizen Başbakan Tatar, Kıbrıs Türklerinin haklarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından korunması gibi bir durumun söz konusu bile olamayacağını vurguladı.

İngiliz yetkililer tarafından KKTC yönetimiyle müzakere edilmeden alınan herhangi bir kararın doğru olmayacağını vurgulayan Başbakan, İngiliz yetkililerin bir an önce doğru yoldan yürümesi gerektiğini belirtti ve daha önce Beyarmudu köyünü de içine alan bir imar planı söz konusu olduğunda KKTC yönetiminin İngilizler ile bağlantı kurduğunu ve değerlendirmelerini aldıklarını hatırlatarak onların da kendileriyle temasa geçmeleri gerektiğini ifadelerine ekledi.

Kıbrıs Türk tarafı olarak konuyu yakından takip etmeye devam edeceklerini söyleyen Tatar, üs bölgesindeki kardeşlerimizin ve vatandaşların haklarını, hukuklarını sonuna kadar koruma gayreti içinde olacaklarını kaydetti.

Kaynak: (https://www.kibrisgazetesi.com/m/kibris/tatar-dikelya-daki-turklerin-yasal-temsilcisi-kktc-devletidir-h91001.html, 16.06.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar