Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi, mücadele merkezlerinden olacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi, mücadele merkezlerinden olacak

Türkiye’nin inşa ettiği ve Korona Virüsüyle mücadele kapsamında Kırgızistan Sağlık Bakanlığına teslim ettiği Kırgız-Türk Dostluk hastanesiyle ilgili Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Ismailova da açıklamalarda bulundu.

1 Mayıs 2020
Dilanur Polat ve Alina Asanbekova
Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi
Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi, mücadele merkezlerinden olacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin kardeş ve soydaş ülke Kırgızistan’da inşa ettiği ve Yeni Tip Korona Virüsü (Kovid-19) salgını ile mücadeleye destek vermek amacıyla Kırgızistan Sağlık Bakanlığına teslim edilen Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi, ülkenin korona virüsüyle mücadelesinde merkez kurumlardan birisi olacak.

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Aida İsmailova, Kırgız-Türk Dostluk Hastanesini ziyaret ettiğini belirterek, “Hastanede yüksek standartlara karşılık gelen 22 gözlem alanı hazırlanmıştır. Mevcut tüm yerler dolduğunda, vatandaşlarımızın gözlem altında tutulması için bu hastane kullanılacak.” diye konuştu.

***

(Kırgız lehçesinde)

Түркия республикасы боордош мамлекет Кыргызстанда жаңы оорукана ачты жана Кыргыз Республикасынын Саламаттыкты сактоо министрлигине караштуу дүйнөгө жайылып жаткан Корона вирусу (Covid-19) эпидемиясына каршы күрөшүү кызматынын иштери бул жаңы ачылган бейтапканада жасалат.

Вице-премьер-министр Аида Исмаилова кыргыз-түрк достук ооруканасына барып, мындай деди: “Ооруканада жогорку стандарттарга жооп берген 22 байкоочу аянттары даярдалды. Башка бардык жеткиликтүү дарылоочу жайлар толуп калганда бул оорукана бейтаптарды дарылап, элге кызмат көрсөтүп баштайт».

***

(Özbek lehçesinde)

Turkiya Respublikası birodar bo’lgan o’lka Qirgizstonda qurilgan koronavirusga (Covid-19) qarishi yordam markazi, Zamonavi markazi bo’ladi. Qirg’iz-turk do’stlik kasalxonasi mamlakatda koronavirusga qarshi kurashning markaziy muassasalaridan biri bo’ladi.

Qirgizston bosh vaziri yordamchisi Aida Ismailova, Qirgiz-Turk do’stlik shifohonasini ziyorat etgach, shunday dedi: “Shifoxonada yuqori standartlarga mos keladigan 22 ta kuzatuv maydoni tayyorlandi. Ushbu shifoxona barcha mavjud joylar to’la bo’lganda fuqarolarimizni kuzatuv ostida ushlab turish uchun ishlatiladi.”

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: