Kırgızistan’daki olaylar hakkında komşu ülkelerden ortak açıklama

Akorda basın servisinin haberine göre Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanları, Kırgızistan'daki olaylar hakkında ortak açıklama yaptı.


Kırgızistan

Kırgızistan’daki olaylar hakkında komşu ülkelerden ortak açıklama

Liderler, “Dost ülke Kırgızistan’da yaşanan olaylar derin endişemizi artırıyor. Yüzyıllardır süregelen dostluk, iyi komşuluk, ortak kültürel ve manevi değerlerle bağlı yakın komşular olarak, Kırgızistan halkını ülkede barış ve istikrar uğruna bilgelik göstermenin zor zamanlarına çağırıyoruz.” sözleriyle Kırgızistan için destek ve temennilerini iletti.

Cumhurbaşkanları, Kırgızistan’daki tüm siyasi partilerin ve sivil çevrelerin; barış ve düzenin sağlanması, çözülmemiş sorunların anayasa ve ulusal mevzuata uygun olarak çözülmesi için gerekli çabayı göstereceğini umduklarını ifade etti.

Liderler ayrıca, Kırgızistan’ın refahının tüm Orta Asya’nın bölgesel güvenliği ve sürdürülebilir kalkınması için önemli bir faktör olduğunu vurguladılar. Açıklamada, Kırgızistan halkına birlik, barış ve bağımsız kalkınma ile refah düzeylerini arttırma çabalarında her zaman destek olunacağı kaydedildi.

Kaynak: (https://www.inform.kz/en/presidents-of-kazakhstan-tajikistan-turkmenistan-and-uzbekistan-adopt-joint-statement-on-events-in-kyrgyzstan_a3704362, 10.10.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.