Malazgirt Muharebesinin yeri tespit edilecek

Türklerin Anadolu’ya girişinin simgesi Malazgirt Muharebesinin yer tespiti için başlatılan kazı çalışmalarına çok sayıda arkeolog ve antropolog katılıyor.


malazgirt

Malazgirtte gerçekleştirilen kazı çalışmaları

1071 yılında Muş’un Malazgirt ilçesinde gerçekleşen ve Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Malazgirt Muharebesi’nin yer tespiti için kazı çalışmaları başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik’in danışmanlığında yürütülen çalışmalarla yakın bir sürede sonuca ulaşılacağını düşünülüyor. Çevik’in ekibinde 10 üniversiteden 30 akademisyen de bulunuyor.

Kazı çalışmalarının merkezi Örenşar Köyü, yerel halkın da Grabido tepesi olarak adlandırdığı ve dini bayramlarda ziyaret ettikleri bu yerde 100’ün üzerinde mezar alanı tespit edilmiş durumda ayrıca 3 büyük türbe olarak tanımlanacak bir alan da mevcut bulunuyor.

Çevik, Türkiye’de ilk kez savaş arkeolojisi yapıldığını açıklarken, kazı çalışmalarının zamanla başarıya ulaşıp ulaşmayacağını belirtiyor.

 

Kaynak: (https:/ /www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/malazgirt-meydan-muharebesi-alaninin-tespiti-icin-kazi-calismasi-baslatildi/5f62f74601a30a2988f4cbfe, 17/09/2020)

Yazar

Ender Can

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar