TİKA Bosna Hersek arşivlerini dijitalleştiriyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

TİKA Bosna Hersek arşivlerini dijitalleştiriyor

TİKA, Bosna Hersek’in Osmanlı döneminden kalma eserlerini, dijital ortama aktarılması için gerekli ekipman desteğini sağlayarak, eserlere daha kolay bir şekilde erişilmesini sağlayacaktır.

16 Eylül 2020
Ender Can
Bosna Hersek
TİKA Bosna Hersek arşivlerini dijitalleştiriyor

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Bosna Hersek Devlet Arşivi arasında imzalanan protokolden sonra, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan yazmalar dahil olmak üzere, ülkenin birçok noktasına ileri teknolojiye sahip tarayıcılar teslim edildi. Bosna Hersek’te Osmanlı dönemine ait yazma eserlerin ancak %3’ünün dijital ortama aktarıldığını söyleyen Bosna Hersek Devlet Arşivi Müdürü Saşa Klepiç, böyle bir yardımda bulundukları için TİKA’ya teşekkür etti.

Daha önce de TİKA, “Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Osmanlı Dönemi Evrakı ve Yazma Eserler Programı’’ kapsamında Makedonya’ya ve Arnavutluk’a  yardım etmiş ve Makedonya’da 100 bin eseri, Arnavutluk’ta ise 650 bin yazma eserin dijital ortama aktarılmasına katkı sağlayarak bu eserleri hem koruma altına almış hem de dünyanın her yerindeki insanların erişime açmıştı.

Kaynak: (https://www.tika.gov.tr/tr/haber/tika_destegi_ile_bosna_hersek_devlet_arsivi_dijitallesiyor-58991 , 16/09/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları