Nazarbayeva’nın yetkilerine son verildi

Kazakistan Devlet Başkanlığı ve Kasım Tokayev, Kazakistan'ın kurucu eski devlet başkanı Nazarbayev'in kızı Dariga Nazarbayeva'nın yetkilerine son verildiğini açıkladı.


Tokayev ve Nazarbayeva

Nazarbayeva’nın yetkilerine son verildi

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin siyasi hiyerarşisinde ikinci pozisyon olan senato başkanlığı görevindeki ve ilk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in büyük kızı Dariga Nazarbayeva’nın vekillik yetkilerine son verdi.

Kazakistan Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, “Devlet başkanının talimatıyla Senato Vekili Nazarbayeva’nın yetkilerine son verildi.”  ifadeleri kullanıldı.

Resmî Twitter hesabından “Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Senatosu Başkanı olarak etkin ve verimli çalışmaları için D. N. Nazarbayeva’ya teşekkür ediyorum.” şeklinde açıklama yapan Tokayev de konuyla ilgili başka bir ayrıntıya yer vermedi.

​Nazarbayeva, 20 Mart 2019’da Kazakistan Parlamentosu tarafından, oy birliğiyle, yeniden Senato Başkanı olarak seçilmişti. Ülkenin siyasi hiyerarşisindeki Nazarbayeva, 2016 yılından beri de senato vekiliydi.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Qazaxıstan Respublikası Prezidenti Qasım Cömərd Tokayev, ölkənin siyasi iyerarxiyasında ikinci pozisiya olan senat rəhbəri vəzifəsindəki və ilk dövlət başçısı Nursultan Nazarbayevin böyük qızı olan Dariqa Nazarbayevanın vəkillik səlahiyyətlərinə son verdi.

Qazaxıstan rəhbərliyindən edilən açıqlamada, “Dövlət başçısının təlimatıyla Senat vəkili Nazarbayevanın səlahiyyətlərinə son verildi.” ifadələrini işlətdi.

Rəsmi Twitter hesabından “Qazaxıstan Respublikası Parlamenti Senat rəhbəri olaraq aktiv və məhsuldar işinə görə D. N. Nazarbayevaya təşəkkür edirəm.” şəklində açıqlama verən Tokayev də mövzuyla bağlı başqa bir detala yer vermədi.

Nazarbayeva, 20 Mart 2019-da Qazaxıstan Parlamenti tərəfindən səs çoxluğu ilə yenidən Senatın Rəhbəri olaraq seçilmişdi. Ölkənin siyasi iyerarxiyasındakı Nazarbayeva, 2016-ci ildən bəri də senat vəkiliydi.

Kaynak: (https://tr.sputniknews.com/asya/202005021041954331-tokayev-nazarbayevin-buyuk-kizi-dariga-nazarbayevanin-yetkilerine-son-verdi/, https://twitter.com/TokayevKZ/status/1256485689752944642?s=19, 02.05.2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar