Türk musikisine adanmış bir ömür: Nevzat Atlığ

Türk musikîsine yaptığı hizmetlerle bir çok ödüle layık görülen Nevzat Atlığ'a ait belgeseller, fotoğraflar, konser görüntüleri ve Türk musikisinin önemli eserlerinin notalarını bulabileceğiniz bir arşiv


Paylaşın:
Nevzat Atlığ

Nevzat Atlığ

 

14 Ekim 1925 yılında süvari albayı ve müzisyen olan babası Nazmi Atlığ’ın görevde bulunduğu Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğdu. Aslen Edirnelidir. Babasından keman ve musiki öğrendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip röntgen teşhis ihtisası yaptı. Üniversite korosunda keman çaldı, sonra bu koronun şefi, İstanbul Radyosu Müdürü (1955-1958) oldu. İstanbul Radyosu Küçük Koro’sunu yönetirken 1963’te Mesut Cemil Bey’in vefatı üzerine Klasik Koro’nun şefliğine getirildi. 1976 yılına kadar bu görevi yürüttü. Milli Eğitim Bakanlığı Türk musikîsi Araştırma ve Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı, 1000 Temel Eser Komisyonu üyeliği ve TRT yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kurunca koronun şefliğine getirildi. Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nda ki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk musikîsi Hocalığından ayrıldı. 1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. Türkiye Milli Kültür Vakfı’nca 1983 yılı Türk Kültürü Hizmet Ödülüne lâyık görüldü. 1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Üyeliğine seçildi ve 1984  yılında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında “Profesör”, 1987 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne lâyık görüldü. Dr.Nevzat Atlığ en son olarak Aydın Doğan Vakfı’nca 2013 yılı Türk musikîsine tahsis edilmiş olan sanat ödülü ile taltif edilmiştir. Dr. Nevzat Atlığ iki çocuk sahibi (Bülent Atlığ ve Nihan Atlığ Simpson) olup halen yaşamını Bodrum’da sürdürmektedir.

Türk musikîsine yaptığı hizmetlerle bir çok ödüle layık görülen Nevzat Atlığ, belgeseller, fotoğraflar, konser görüntülerini http://www.nevzatatlig.com sitesinde bir araya getirmiş. Sitede ayrıca Nevzat Atlığ hakkında yazılmış kitaplar da bulunmakta. Sitenin en önemli yanı ise özellikle Türk musikîsi için önemli bir arşiv niteliğinde olan konser kayıtları ve nota arşivi bölümü. Türk musikisine ait 491 eserin notaları meraklıların ilgisine sunulmuş.

 

 

Yazar

Demet Yener

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar