İnsan Hakları Gruplarından Azerbayca’a İtidal Çağrısı

 VOA – 21 Mart 2011 İnsan hakları örgütleri Bakü hükümetinden yarın yapılması planlanan gösteri konusunda itidal çağrısında bulundu. Amerika’da basın özgürlüğünü savunan Özgürlük Evi adlı kuruluş, Azeri yetkilerden eylemcilere karşı şiddete başvurmamasını istedi. Uluslararası Af Örgütü, önce gün benzeri çağrıda bulunmuş, Azerbaycan hükümetini, Cuma günü protesto gösterisi yapmaya hazırlanan eylemcilere baskıdan vazgeçmesi için uyarmıştı. Örgüte […]


 VOA – 21 Mart 2011

İnsan hakları örgütleri Bakü hükümetinden yarın yapılması planlanan gösteri konusunda itidal çağrısında bulundu. Amerika’da basın özgürlüğünü savunan Özgürlük Evi adlı kuruluş, Azeri yetkilerden eylemcilere karşı şiddete başvurmamasını istedi. Uluslararası Af Örgütü, önce gün benzeri çağrıda bulunmuş, Azerbaycan hükümetini, Cuma günü protesto gösterisi yapmaya hazırlanan eylemcilere baskıdan vazgeçmesi için uyarmıştı. Örgüte göre eylemciler tutuklandıklarını, işkence gördüklerini ve avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmediğini bildiriyor. Uluslararası Af Örgütü’ne konuşan bir eylemci, hükümet kuvvetlerinin, Orta Doğu’daki gösterilerden etkilenen gençleri yıldırmaya çalıştığını belirtti. Bakü’deki Amerikan Büyükelçiliği de, hükümetin tüm tutuklamaları yasal çerçevede yapması, zanlıları muayeneden geçirmesi ve ayrıca avukatlarıyla görüştürmesi gerektiğini bildirdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi ise, tutuklu gazetecileri serbest bırakması için Bakü hükümetine karşı yaptırım uygulamasını istedi. Salıverilmesi istenen gazeteciler arasında halkı etnik düşmanlığa teşvik ettiği ve uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla ağır hapse mahkûm edilen Eynulla Fatullayev de bulunuyor.

——————-

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.