Prof. Dr. İskender Öksüz: Türkiye’de Milli Şuur Yükseliyor

Türk Edebiyat Vakfı, Araştırmacı Yazar Yağmur Tunalı ve Prof. Dr. İskender Öksüz'le İstanbul'daki vakıf merkezinde "21. yüzyılda Türk milliyetçisi olmak" konulu bir konferans düzenledi; ancak  annesinin vefatı üzerine Sayın Tunalı, konferansa katılamadı. Prof. Dr. Öksüz: Dil, tarih, musiki ve mimari milletin yapı taşlarıdır; Türkçülük, tarihi birikimi ve bilimciliğiyle güçlüdür, açıklamasını yaptı.


Türk Edebiyat Vakfı, Araştırmacı Yazar Yağmur Tunalı ve Prof. Dr. İskender Öksüz’le İstanbul’daki vakıf merkezinde “21. yüzyılda Türk milliyetçisi olmak” konulu bir konferans düzenledi; ancak  annesinin vefatı üzerine Sayın Tunalı, konferansa katılamadı.

Konferans, Türk Edebiyatı Vakfı Genel Başkanı Serhat Kabaklı’nın açılış konuşmasıyla ve Prof. Dr. İskender Öksüz’ü takdimiyle başladı.

Konferansta 21. yüzyılda Türk milliyetçiliğinin güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini değerlendiren Prof. Dr. Öksüz, Türk milliyetçiliğinin güçlü yönlerinin; Bilge Kağan, Kâşgarlı Mahmut,  Yusuf Has Hacip, Namık Kemal, Sadri Maksudi, Yusuf Akçura, Ziya Gökalp, Yahya Kemal ve Mustafa Kemal Atatürk gibi fikir insanlarımız, yani Türk milliyetçiliği fikrini kuranların teorik bilgileri olduğunu ifade etti.

Türk milletinin tarihî tecrübelerini ve bilime dayanma geleneğini de Türk milliyetçiliğinin güçlü yönleri arasında gösteren Prof. Dr. İskender Öksüz; Yusuf Akçura, Sadri Maksudi, Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Erol Güngör, Ahmed Rıza, Yahya Kemal, Ahmet Ferit Tek gibi Türk milliyetçisi isimleri de bilimsel çalışmaları olanlara örnek gösterdi. Bilimin yol gösterici olduğunu ve neyi nasıl yapacağımızı bilebilmemiz için bilime müracaat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Av. Selim Babaoğlu, Gülcan Havva Eraslan, Prof. Dr. İskender Öksüz, Yeliz Şenyerli, Serhat Kabaklı, Altan Tekgül

Milleti millet yapanın ortak kültür olduğunu, bunun en başında dilin varlığını; dili, şiirin musikinin, mimarinin takip ettiğini ifade etti.

Ülkemizde hormonlu milliyetçileri 12 Eylül’ün çıkardığına da vurgu yapan Prof. Dr. Öksüz, bu tahribatı 12 Eylül’ün yaptığına ve 12 Eylül’ün görevinin bu tahribatı yapmak olduğuna dikkati çekti.

Türk milliyetçiliğinin zayıf yönlerine; bilimden kopulmasını örnek verdi.

Emperyalizmin zayıflamasının dünyada milliyetçi hareketleri yükselttiğini söyledi.

“Türkiye’de milli şuur yükseliyor.” dedi.

Türk milliyetçiliğini tehdit eden unsurları da açıklayan Prof. Dr. İskender Öksüz, milliyetçiliğin anti tezinin kozmopolitlik yani milliyetsizlik olduğunu belirtti.

1960-1980 arası kozmopolitlikle mücadele verdiklerini ve bu mücadeleyi kazandıklarını anlatarak:

“Bunun ismi komünizmdi. Günümüzde komünizmin yerine başka bir kozmopolitlik geldi,  bunun adı siyasi ümmetçiliktir.” açıklamasını yaptı.

Serhat Kabaklı, Prof. Dr. İskender Öksüz

Devletin taşıyıcı kolonlarından birinin Türk milliyetçiliği olduğunun da altını çizdi.

Konferans, Türk Edebiyatı Vakfı Genel Başkanı Serhat Kabaklı’nın Prof. Dr. İskender Öksüz’e, Serdengeçti dergilerinin orijinal basımlarını takdim etmesiyle sona erdi.

Yazar

Yeliz Şenyerli

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar