Oder Alizade: Azerbaycan’da Erken Türk Tarihi Anlayışı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Oder Alizade: Azerbaycan’da Erken Türk Tarihi Anlayışı

Oder Alizade’nin yeni eseri “Azerbaycan’da Erken Türk Tarihi Anlayışı Kutlu Yayınevin’den yayımlandı.

15 Şubat 2020
Demet Yener
Oder Alizade-Azerbaycan’da Erken Türk Tarihi

 

Oder Alizade’nin yeni eseri “Azerbaycan’da Erken Türk Tarihi Anlayışı Kutlu Yayınevin’den yayımlandı! Çalışmanın içeriği yayınevi tarafından şöyle ifade edilmiştir:

“Azerbaycan’da erken Türk tarihi çalışmalarının durumu şimdiye kadar ayrıca bir konu olarak araştırılmamıştı. Bu sebeple erken Türk tarihi çalışmalarının hangi düzeyde olduğu ve ne gibi eksikliklerin olduğu pek fazla bilinmemekteydi. Akademik alanda bu boşluğu doldurmak adına, araştırmada Azerbaycan’da erken Türk tarihinin, milli devletin kurulduğu zamandan başlayarak Sovyet dönemi de dahil olmakla günümüze kadar olan dönemde nasıl ele alındığı gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın kapsamı Azerbaycan’daki Türk tarihi yaklaşımının belirlediği kronolojik derinlikte çizilmiştir.

Eserde aynı zamanda erken Türk tarihi araştırmalarında etnik kimliklerin öğrenilmesi meselesinde uyumsuzluklara neden olan “Azeri, Azeri dili, Azeri Türkleri, Azerbaycanlı” gibi farklı kimlik tanımlamalarının mahiyeti de araştırılmıştır. Bu ve diğer yönleriyle bu araştırma sadece alan uzmanlarına yönelik bir eser değil, alan dışından olanların da keyifle okuyabileceği, içerisinde Azerbaycan’ın üç farklı dönemindeki siyasi, içtimai ve fikir hayatını da konu eden bir eserdir.

Çalışma bu alanda Azerbaycan ve Türkiye’de yapılmış ilk çalışma özelliğine sahiptir.”

 

 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları