Özbekistan, Tacikistan sınırındaki mayınlar temizlendi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Özbekistan, Tacikistan sınırındaki mayınlar temizlendi

Özbekistan ile Tacikistan arasındaki 20 yıl önce döşenmiş olan mayınlar temizlendi.

5 Ocak 2020
Oğuzhan Kaycıoğlu

Özbekistan ile Tacikistan arasındaki 20 yıl önce döşenmiş olan mayınlar temizlendi.

Tacikistan hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre mayın temizleme işlemi Özbekistan sınırları içerisinde ve Özbek Türkü uzmanlar tarafından yapılmıştır.

Özbekistan tarafından Tacik iç savaşından dolayı yasadışı silahlı gruplar ve uyuşturucu kaçakçılarının girişlerini önlemek için 1990’lı yılların sonunda, sınır kontrolünün zor olduğu bölgelere mayın döşenmişti.İki ülke sınırındaki 9,5 kilometrekarelik alana mayın döşendiği tahmin ediliyor.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, sınırdaki mayınların temizlenmesini öngören anlaşmayı Mart 2019’da imzalamıştı. Anlaşma çerçevesinde oluşturulan mayın temizleme ekibi Nisan 2019’da temizliğe başlamıştı.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları