Özbekistan’dan Rusya’ya: İç işlerime karışma

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, devlet kurumlarında, Özbekçe dışında dil kullanan yöneticileri cezalandırmayı öngören yasa tasarısını eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'ya tepki gösterdi.


Özbekistan

Özbekistan’dan Rusya’ya tepki: İç işlerime karışma

Özbekistan’da resmî dilin Özbek Türkçesi olmasına rağmen birtakım yöneticiler devlet kurumlarında Rusça kullanmaya devam ediyor.

Bu sorunun önüne geçmek isteyen Özbekistan Adalet Bakanlığı, Özbek Türkçesi kullanmayan yöneticilere para cezası (150 dolar) vermeyi öngören bir yasa tasarısı hazırlayarak, geçen ay kamuoyuna tartışmaya açmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, geçen hafta tasarıya tepki göstermiş ve Rusça’nın resmî kurumlarda kullanılmasıyla ilgili birçok kişinin görüş bildirdiğini belirtmişti. “Rusça’nın kalmasını isteyenlerin görüşleri, tarih ruhuna, günümüzdeki ikili ilişkilerin kalitesine, Rusya’da çalışmayı ve eğitim almayı tercih eden Özbek vatandaşlarının menfaatlerine uygun düşüyor.” diyen Zaharova, tasarıya tepki göstermişti.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, “Devlet dilinin düzenlenmesiyle ilgili konular, devletin mutlak iç politikasının bir parçasıdır ve herhangi bir müdahale kabul edilemez.” dedi.

Bakanlık, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün devlet kurumlarında Özbek Türkçesi dışında dil kullanan yöneticilere ceza vermeyi öngören yasa tasarısını eleştirmesine sert bir tepki verdi ve Zaharova’nın açıklamasının, “iç işlere müdahale” olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Devlet dilinin düzenlenmesiyle ilgili konular, devletin mutlak iç politikasının bir parçasıdır ve herhangi bir müdahale kabul edilemez.” ifadesine yer verildi.

“Devlet Dili Yasa Tasarısı”na göre resmî kurumların faaliyetlerinin resmî dilde yapılacağının vurgulandığı açıklamada, Özbekistan’da yaşayan diğer milletleri tedirgin edecek herhangi bir durumun olmadığının altı çizildi.

Açıklamaya göre tasarı; ana dilde eğitimi, devlet kurumlarına başvurmayı ve bilgi almayı da garantiliyor.

Kaynak: (https://www.bundlehaber.com/detay/7a692537-aeb8-4878-ba05-940e63209661?l=1, 19.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.