Tacikistan’dan Rus etkisini kıracak hamle – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Tacikistan’dan Rus etkisini kıracak hamle

Tacikistan’da isimlerde ve soy isimlerde Rusça eklerin ( -ov, -ova, -ev, -eva, -ovna, -evna, -oviç, -eviç) kullanılmasına yasak getiriliyor.

30 Nisan 2020
Dilanur Polat
Tacikistan
Tacikistan’dan Rus etkisini kıracak hamle

Tacikistan Parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi, Rusça eklere yasak getirilmesine ilişkin düzenlemeyi kabul etti. Düzenleme ile beraber, bu eklerin yerine Tacik diline ait eklerin kullanılmasının teşvik edileceği öğrenildi.

Radyo Ozodi’nin haberine göre, Tacikistan Adalet Bakanı Muzaffar Aşuriyon, konuya ilişkin parlamentoda bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Aşuriyon, söz konusu yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle vatandaşların isim ve soy isimlerinde Rusça eklerin yasaklanacağını duyurdu.

Öte yandan, söz konusu kararın, hâlâ bu isimleri taşıyan vatandaşları ve azınlıkları kapsamadığı, tasarının asıl amacının yeni doğan çocukları ulusal Tacik isimleri listesine göre adlandırmak olduğu belirtildi.

Düzenleme, parlamentonun üst kanadı olan Milli Meclis tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları