Güney Azerbaycan’da, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ilk mezunlarını verdi

Tebriz Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün ilk öğrencilerine mezuniyet töreni düzenlendi. Mezuniyet töreni 20 Eylül Pazar günü, Tebriz Üniversitesinde gerçekleştirildi.


Güney Azerbaycan

Tebriz’de Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ilk mezunlarını verdi

Öğrencilerin mezuniyet kitapçığında yer alan Türkçe metinde,
”Bugün tarihimizde ilk defa Azerbaycan Türkçesi bölümünde öğrenci olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Vatan bize eğitimimizi tamamlamanın şerefini verdi. Dileğimiz, bu değeri her çağda hatırlamak ve korumak” ifadeleri yer aldı.

Geçen yıl Tebriz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Babullah, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün diğer bölümlere kıyasla, daha çok rağbet gördüğünü söylemişti. 1979 İslam Devrimi sonrası kabul edilen İran Anayasasının 15. maddesi, Farsçanın ülkenin resmî dili olduğunu, ancak yerel dillerin de öğretilmesinde herhangi bir engelin olmadığını vurgulamıştı. Bu maddeye göre, Türkçe eğitimi ilkokuldan itibaren başlamalıdır. Ancak bilindiği üzere İran’da ana dillere ilişkin haklar anayasada belirtilen yüzeyde dahi tanınmıyor ve 15. madde uygulanmıyor.

Kaynak: (https://gunaz.tv/az/new/tebriz-universitetinde-turk-dili-ve-edebiyyati-uzre-tehsil-alan-ilk-telebeler-mezun-olub-goruntu-1600694765 , 22/09/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar