Teröristbaşı’yla “Mutabakat” Meselesi

Önce yetkililerimizi dinleyelim: Başbakan Erdoğan’ın 30 Nisan Salı Grup Konuşması: “Açık açık ifade ediyorum; çözüm sürecinde Türkiye’nin başını öne eğecek hiçbir girişimin içinde değiliz. Çözüm sürecinde, şehitlerimizin ruhunu incitecek, şehit ailelerini rencide edecek hiçbir girişimin içinde değiliz. Müzakere, taviz verme, pazarlık asla ve asla söz konusu değildir.” Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın 28 Nisan Adana konuşması: […]


Paylaşın:

Önce yetkililerimizi dinleyelim:

Başbakan Erdoğan’ın 30 Nisan Salı Grup Konuşması: “Açık açık ifade ediyorum; çözüm sürecinde Türkiye’nin başını öne eğecek hiçbir girişimin içinde değiliz. Çözüm sürecinde, şehitlerimizin ruhunu incitecek, şehit ailelerini rencide edecek hiçbir girişimin içinde değiliz. Müzakere, taviz verme, pazarlık asla ve asla söz konusu değildir.”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın 28 Nisan Adana konuşması: “Kimseyle yapılmış bir pazarlık yoktur. Kimseye verilen bir şeyler yoktur. Bu bir al, ver meselesi değil, terörün ülkemizde sona erdirilmesidir. Siyaset kurumu olarak direkt bir görüşmemiz olmamıştır. İstihbarat görevlilerimiz görüşür”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, 28 Nisan İzmir konuşması: “Ne pazarlığı yaptınız diyorlar. Biz de diyoruz ki biz bir pazarlık yaptık doğru. Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan. Bunun dışında pazarlığımız yok.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in 16 Şubat konuşması: “Biz Türkiye’nin birliğini bütünlüğünü üniter yapısını kimseyle asla pazarlık konusu yapmadık ve asla yapmayacağız. Hükümet ve devlet bir tarafa oturacak, PKK ve BDP bir tarafa oturacak hadi buyurun pazarlık yapalım. Böyle bir şey yok.”

“Akiller” ve yandaşlar da böyle konuşuyor.

Muhalefet partileri ise Erdoğan’a, “İmralı mutabakatı ile neler verdin, açıkla” diyor.

Bu kargaşa içinde insanımız son derece tedirgin.

Acaba gerçek nedir? Açık bilgilere bakarak arayalım:

1)26.09. 2012, Erdoğan Kanal 7’de “İmralı’yla görüşmeler yeniden başlayabilir” dedi.

2)30.09. 2012, AKP Kongresinde PKK isteklerini içeren “Siyasal Hedefler Manifestosu” yayımladı.

3)16.10.2012, Devlet Heyeti teröristbaşıyla görüşmek için İmralı’ya gitti.

4)30.01. 2013, Devlet heyeti İmralı’ya 6. Defa gitti ve teröristbaşıyla “mutabakat/anlaşma” sağlandı. Demek ki, görüşme emrini Erdoğan vermiş.

08 Ocak 2013, Radikal’in haberine göre, anlaşmanın hayata geçirilmesi için dört basamaklı bir strateji hazırlanmıştır.

BİRİNCİ BASAMAK: ÇATIŞMASIZLIK

1- (…)Ahmet Türk, BDP’li bir heyetle İmralı’da Öcalan’ı ikinci kez ziyaret edecek.

2- Öcalan heyete çözüm iradesini net bir biçimde ifade eden 4 mektup verecek.

3- Mektuplardan biri BDP’ye, diğer ikisi Kandil ve Avrupa’ya, sonuncusu Türkiye kamuoyuna olacak.

4- Mektuplarda Öcalan; yukarıda hususları netleştirecek, bölgede ortaya çıkan yeni dinamikler çerçevesinde Demokratik Özerklik yerine yerel yönetimlerin güçlendirildiği, gerçek anlamda bir demokratikleşmeye gerek olduğunu anlatacak.

5- Devletle vardığı mutabakatı açıklayacak.

6- Bu yeni sürecin her aşamasında neler yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacak. BDP, Kandil ve Avrupa’dan önerilerinin tartışılmasını isteyecek.

7- İlk adım olarak PKK’ya şu mesajı çok net bir biçimde verecek: “Hemen çatışmasızlık ilan edin.” Çatışmasızlık sağlanmadan diğer adımların atılmayacaktır.

İKİNCİ BASAMAK: SINIR DIŞI

Çatışmasızlığın ilanıyla birlikte demokratikleşme yönünde epeydir hazırlığı yapılan adımlar hızla atılacak.

1- Bir yanda yeni anayasa çalışması uzlaşılan maddeler üzerinde nihayete kavuşturulacak,

2- Yargı Paketi ile karşılıklı güven ortamı oluşturulacak. Paket ile terör suçlamasına ‘şiddet kriteri’ geleceği için şiddete bulaşmamış binlerce KCK’lı serbest kalacak

3- Bu aşamada PKK, 4 bin civarında militanını Türkiye sınırları dışına çekeceğini açıklayacak. 4-Çekilme sürecine müdahale olmayacağı garantisini alındıktan sonra çekilme aşamalı başlayacak.

ÜÇÜNCÜ BASAMAK: SİLAH BIRAKMA GÖRÜŞMELERİ

Eğer ilk iki basamak güvenli bir biçimde çıkılabilirse:

 1. 1. PKK ile silahların bırakılması için görüşmeler başlayacak.
 2. Bu süreçte yeni anayasa konusunda dört parti tam bir mutabakata varamasa da uzlaşılan noktalar ilan edilecek.
 3. “Kürt Sorunu”nun demokratikleşme çerçevesinde çözümü yolunda en kritik üç konu şunlar:

1- Nötr bir vatandaşlık tanımı olacak. Yani ne Türk, ne de Kürt üzerinden bir tanımlama yer almayacak. ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı’ olacak.

2- Anadilde eğitimin önündeki engeller kaldırılacak.

3- Yerel yönetimler, özerklik yetkisiyle donatılacak. Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Sözleşmesi’ne koyulan şerh kaldıracak.

DÖRDÜNCÜ BASAMAK: SİLAHLARA VEDA

Silah bırakma öyle kolay bir süreç değil. Sonuçta 30 yıldır silahla yaşamaya alışmış bölgesel bir örgüt PKK. Bu yüzden Karayılan hem dağ kadrosunun hem de yöneticilerin ikna edilmesi gerektiğinden bahsetti ilk açıklamasında.

Öcalan’ın ağırlığını koyacağı en kritik aşama bu ve bu konuda Öcalan’ın kafasında bir plan var. Bu planın detaylarını bu aşamada değil üçüncü aşama geçildikten sonra açıklayacak. Tıpkı kendi konumu gibi… Şimdilik söylenen, Öcalan’ın bu konuda hem kendisine çok güvendiği hem de ikna olduğu…

MUTABAKAT/ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Teröristbaşıyla yapılan bu anlaşmanın gereği aynen takvimde belirlendiği şekilde hızla yürürlüğe sokulmuştur. Kısa sürede planın 3. Aşamasına gelinmiştir. Gerçekleştirilenleri özetleyelim:

 1. Teröristbaşı açıktan ve resmen muhatap alındı,
 2. Teröristbaşının 21 Mart mektubu, Diyarbakır Meydanında, devletin aracılığı ile bütün dünyaya duyuruldu. Ulus devleti ve bir milleti kabul etmediği tekrarlandı,
 3. PKK kaçırdığı 8 kamu görevlisini bıraktı,
 4. Tutuklu, çok sayıdaki KCK’lılar gruplar halinde bırakılmaya başlandı,
 5. Teröristbaşının istediği  “Akil Adamlar” komisyonu, PKK ile birlikte kuruldu, vatandaşı ikna için yollara düştü,
 6. Teröristbaşının istediği “Çözüm komisyonu” Mecliste,  AKP-PKK ikilisin oylarıyla kuruldu,
 7. Her yıl baharla beraber sınır bölgelerine sevk edilen komando birlikler bu yıl gönderilmedi,
 8. Valilere verilen yetki ile güvenlik güçlerinin görev yapması önlendi,
 9. Karayılan PKK karargahı Kandil’de açıktan basın toplantısı yaparak, 8 Mayısta teröristlerin silahlı olarak Türkiye’den çekilmeyi düşündüklerini açıkladı,

10.  Karayılan, Türkiye’nin anlaşma şartlarını yerine getirmesini; Anayasanın değiştirilerek Kürt kimliğinin tanınması, özerkliğin kabulü, APO başta herkesin özgür bırakılması, ana dilde eğitim ve PKK’lıların etnik siyaset yapmasının önündeki engellerin kaldırılmasına kadar Irak’ın kuzeyindeki kamlarda silahlı eğitim yaparak bekleyeceklerini ilan etti.

***

Teröristbaşıyla yapılan ve adına “barış-çözüm” denilen  “mutabakat”ın gereği herkesin gözü önünde yapılırken, yetkililer böyle bir şey yok diyebiliyorlar. Gerçekte ise;  devlete, millete ve vatana ortaklık karşılığında, PKK terörü durduracak. Milletten gizlenen de budur.

Türkiye’nin başını öne eğdirmeyecek, şehitlerimizin ruhunu incitmeyecek ve şehit ailelerini rencide etmeyecek diyerek geçiştirilemez. Bin yıllık egemenliği Türk Milletinin elinden alma sonucunu doğuracak olan bu süreç durdurulmalıdır.

Çaremiz: Türk Milletinin uyandırılmasında ve seçim sandığındadır.

—————-

Not: Geçen yazımda Av. Aydemir Karabatak için rahmetli demiştim. Yaşadığını öğrendim. Ömrü uzun olsun.

Yazar

Sadi Somuncuoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar