Trablusgarp Savaşı ve Enver Paşa

Şubat 2019'da okuyucu ile buluşan bu eserde, Enver Paşa ve diğer ittihatçıların Trablusgarp'a ulaşması ve sonrasında İtalyanlara karşı giriştikleri amansız mücadele anlatılmaktadır. 


Trablusgarp Savaşı
ve Enver Paşa-Doğu Kütüphanesi Yayınlar

Çevirmenliğini İdil Cihangir’in yaptığı, Georges Rémond tarafından yazılan eser doğu Kütüphanesi Tarih/Günlük dizisi içinde yer almaktadır. Şubat 2019’da okuyucu ile buluşan bu eserde, Enver Paşa ve diğer ittihatçıların Trablusgarp’a ulaşması ve sonrasında İtalyanlara karşı giriştikleri amansız mücadele anlatılmaktadır.

(Arka kapak)

Tarihî kayıtlara Trablusgarp vilayeti, kayıplara ise Trablusgarp cephesi olarak geçen bu topraklar, Osmanlı devletinin; “Garp Ocakları” adıyla anılan Afrika ve Akdeniz hinterlandını oluşturan topraklardı. Daha önce Fransızlar tarafından işgal edilen Fas, Tunus ve Cezayir’den sonra, Trablusgarp başta olmak üzere Rodos ve 12 Adaların İtalyanlara bırakılmasıyla, devletin hemen hemen bütün “Devlet” olma iddialarından da ebediyen vazgeçişiydi.

Dünya savaşına girişin methali hüviyeti taşıyan Trablusgarp, Bingazi, Derne savunmaları, benzeri Medine müdafaasında olduğu gibi, bu iddianın hâlâ vazgeçilemez olduğuna inanan bir avuç idealist İttihatçı fedainin cansiparane çırpınışın son hikâyesi olacaktır.

İtalyanların 1911’de Trablusgarp’a çıkarma yapmalarıyla, Enver Bey’in (Paşa), ısrarlı kararıyla, Trablusgarp’ı kurtarmak için başlattığı teşebbüs neticesinde, bir avuç İttihatçı subayın değişik yollardan ulaştıkları Trablusgarp topraklarında İtalyanlara karşı amansız bir direnişin örgütlenmesiyle başlar her şey. Âdeta bir iç savaş yaşayan kabileler arası kavgaların yol açtığı kan davaları, can ve yol güvenliğine, sağlık ve eğitim hizmetleriyle birlikte hiç yoktan bir bağımsızlık mücadelesine girişilir. Bir yıldan fazla süren dişe diş bir boğuşma sonunda İtalyan birlikleri, sahilden dışarıya adım atamaz hâle geldikleri esnada, İstanbul hükûmeti Uşi Anlaşmasıyla, Trablusgarp’ın İtalyanlara bırakıldığını, gönüllü subayların derhal geri dönmeleri hakkında ferman buyurur. Bu sırada Balkan savaşı patlamıştır ve İttihatçı fedailer, bu defa Balkan cephesine koşarlar.

Ve, 1551’de ünlü Türk amirali Turgut Reis tarafından Malta şövalyelerinin elinden alınan Trablusgarp, 360 sene, 1 ay, 11 gün süren kesintisiz Türk hakimiyetinden sonra, Uşi (Lozan, 18 Ekim 1912) anlaşmasıyla İtalyanlara terk edilir.

Yazar

Şadiye Okur

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.