Boşnak filmi “Nereye Gidiyorsun, Aida?”, Oscar ödülleri için ilk beşe girdi

Srebrenica katliamını anlatan "Nereye Gidiyorsun, Aida?” filmi, bu yıl doksan üçüncüsü düzenlenen Oscar ödüllerinde, "Uluslararası Film" kategorisinde Bosna-Hersek adına boy gösterecek. Avrupa'dan çeşitli ülkelerin destek verdiği film için, Türkiye'den TRT Kurumu ortak yapımcı olmuştu.


 

 

ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen Oscar ödüllerinde “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde aday seçilen “Nereye Gidiyorsun, Aida? – Quo Vadis, Aida?”, Danimarka, Hong-Kong, Romanya ve Tunus’tan seçilen filmlerle birlikte yarışacak.

Ortak yapımcıları arasında Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç’in yanı sıra, TRT Kurumu’nun verdiği destek nedeniyle Türkiye’nin de bulunduğu film, Bosna Hersek adına yarışacak.

 

 

Her yıl şubat ayında düzenlenen ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Oscar ödülleri töreni, salgın sebebiyle bu yıl 25 Nisan 2021 tarihinde düzenlenecek.

Pek çok uluslararası festivale katılan ve ödüller kazanan savaş draması “Quo Vadis, Aida?”, 1995 yılında Bosna Savaşı sırasında Srebrenica şehrindeki Birleşmiş Milletler üssünde geçen olayları konu ediyor. 2007’de Lahey Adalet Divanı’nda soykırım olarak kabul edilen Srebrenica katliamında, Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından binlerce Bosnalı Müslüman katledilmişti.

Filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini, önceki çalışmalarında genellikle Bosna Savaşı’nı ve savaşın kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkisini anlatan 1974 doğumlu Boşnak yönetmeni Jasmila Zbanic yapıyor. Filmin tüm çekimleri, Bosna-Hersek’in Mostar şehrinde tamamlandı.

Daha önce, aynı kategoride aday olan ve Bosna Savaşı’nı konu alan “Tarafsız Bölge – No Man’s Land” adlı film, 2001 yılında Bosna-Hersek adına Oscar ödülüne lâyık görülmüştü.

“Quo Vadis, Aida?” filminin fragmanı, bu bağlantıdan seyredilebilir.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/en-iyi-uluslararasi-film-kategorisinde-oscara-aday-olan-quo-vadis-aida-hakkinda-merak-edilenler,EQ0QJwgNIU6uXe5vdbU83A/ULi33lzvIEaiyBpXm_VSxw (16/03/2021)

Avatar
Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.