Türk Demokratik Birliğinin kuruluşu kutlanıyor

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren TDP'nin (Türk Demokratik Partisi) kuruluşunun 30. yılı, başkent Üsküp'te düzenlenen bir programla kutlandı.


Türk Demokratik Birliğinin kuruluşu kutlanıyor

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki bir otelde Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski, TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, TDP Onursal Başkanı Kenan Hasip, parti yöneticileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla program düzenlendi.

Programda konuşma yapan Başbakan Spasovski, TDP’nin 30. yılını tebrik ederek siyasî sahnede uzun yıllar bulunmaları dileklerinde bulundu.

TDP’nin ülkenin temelinde kurulduğunu vurgulayan Başbakan, Türk Demokrat Partisi’nin kadrolarının başından beri Kuzey Makedonya’nın bugün olduğu gibi bir devletin olması için, ulusal, dinî, etnik bağlılığa bakılmaksızın tüm vatandaşlara ait olan, bağımsız, egemen bir devlet olması için, NATO ve AB’nin bir parçası olan bir devlet olması için sürece dahil olduğuna ifadelerinde yer verdi.

Kuzey Makedonya Türklerine içtenlikle teşekkür eden Spasovki, Kuzey Makedonya Türklerinin sadece en sadık vatandaşlar değil, aynı zamanda ülkeyi kuran, destekleyen ve birlikte ülkeyi geliştirmeye çalışan vatandaşları olduğunu önemle belirtti. Ek olarak Kuzey Makedonyalı Türklerin, Türkiye ile dostluk ve kardeşliğin doğrudan bir köprüsü olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Spasovki, ifadelerine sağlık krizi gibi zor dönemlerin kimsesiz de atlatılabileceğini fakat esas önemli olanın kardeş ve dostların desteğiyle krizleri atlatmak olduğunu ekledi. Kuzey Makedonya’ya zor anlarında, söz konusu krizi hep birlikte daha kolay atlatmak için verilen yardımlar için Türkiye Cumhuriyeti devletine teşekkürlerini ve minnettarlıklarını dile getirdi.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas da partinin kökü olan Türk Demokratik Birliği’nin 30. kuruluş yıl dönümünü kutladıklarını kaydetti.

Başkan İlyas, partinin mücadelesinde büyük emekleri bulunanlara ve emektarlara yönelik bir program düzenlediklerini belirterek “Büyüklerimize bugün bir program düzenlemekteyiz. Hem de önemli olan bu tarihte kutlamak amacıyla ‘ezelden ebede’ diyerek hem yaşlı üyelerimizi hem de genç üyelerimizi bugün burada buluşturuyoruz. Umarım güzel bir program olacaktır.” sözleriyle içten temennilerini dile getirdi.

Hâlâ etkisini tüm dünyada gösteren korona virüsü salgını nedeniyle açık havada ve sosyal mesafe kurallarına uyularak düzenlenen programda TDP’nin 30 yıllık faaliyetlerinden oluşan bir video sergilendi.

(Kaynak: https://m.haberturk.com/kuzey-makedonyadaki-turk-partisi-tdp-kurulusunun-30-yilini-kutladi-2741176, 12.07.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar