Türk düşmanının heykeli kaldırıldı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Kızılema, Turan dünyasının on bin yıllık sırrı   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız

Türk düşmanının heykeli kaldırıldı

Güney Azerbaycan’ın Maku şehrinde, Türk karşıtlığıyla tanınan Fars şairinin heykeli, itirazlar neticesinde kaldırıldı.

4 Temmuz 2020
Dilanur Polat
Firdevsî

Güney Azerbaycan’ın Maku (Azerbaycan Türkçesi: Daşmakı) şehrinin “Həftə Fələkəsi” meydanında dikilmiş olan Fars şairi Ebûl-Kâsım Firdevsî’nin heykeli kaldırıldı.

Afro-Amerikan George Floyd’un öldürülmesinden sonraki haftalarda ABD ve Avrupa’da ırkçılık karşıtı protestolar patlak verdi. Protestolar sonucunda birçok ırkçı kişinin heykelleri kaldırıldı. Güney Azerbaycan Türkleri de Türk karşıtı Fars şairinin heykeline sessiz kalmadı.

Edinilen bilgilere göre, 10. ve 11. yüzyıllarda yaşamış ve Türk karşıtı karakteriyle tanınan Firdevsî’nin heykeli, Güney Azerbaycanlıların protestolarından sonra kaldırıldı.

Heykeli kaldırma kararı, Maku şehir meclisi tarafından verildi.

Benzer bir hadise, 2015 yılında Batı Azerbaycan’ın Salmas şehrinde de meydana gelmişti.

Firdevsî heykelinin Salmas belediyesi tarafından şehir meydanlarının birinden kaldırılması, İran gazeteleri ve haber ajanslarının yanı sıra ülke içinde ve dışında faaliyet gösteren milliyetçi gruplardan büyük tepki gelmesine neden olmuştu. Sonrasında bu çevrelerden gelen baskılar sonucunda heykel, eski yerine geri dönmüştü.

Kaynak: (https://www.gunaz.tv/az/new/aku-h-rind-irq-iliyi-ks-etdir-n-irdovsi-heyk-li-qald-r-l-b, 04.07.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları