Türk Konseyi Göç Birimi kuruluyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türk Konseyi Göç Birimi kuruluyor

Türk Keneşi Ülkeleri Göç Kurulu, korona virüsü salgını sırasında vize ve oturma izinlerini ihlal eden vatandaşları kovuşturmama kararı aldı.

12 Mayıs 2020
Dilanur Polat
Türk Konseyi
Türk Konseyi Göç Birimi kuruluyor

Türk Konseyi, korona virüsü salgını sırasında vize ve oturma izinlerini ihlal eden vatandaşları kovuşturmamaya karar verdi.

Azerbaycan Devlet Göç Hizmetleri Başkanı Vusal Huseynov’un düzenlediği video konferansa; Türk Keneşi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Türkiye Göç Kurulu Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Kazakistan Göç Hizmetleri Başkan Yardımcısı Sabyrzhan Seitjanov, Kırgızistan Devlet Göç Komitesi Başkanı Bolotbek Ibraimjanov; Özbekistan’dan Göç Dairesi Başkanı, Dış İşgücü, İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanı Bakhtiyor Tursunov ve Macaristan Ulusal Polis Teşkilatı başkan vekili Jozsef Seres katıldı.

Liderler salgının vatandaşları üzerindeki etkisini tartıştı. Oturma izinleri, vizeler ve göç ile ilgili diğer konuları ele almak için gereken ortak tedbirleri ve ilgili konuları tartıştı. Taraflar bu süreçte vize ve oturma izinlerini ihlal eden vatandaşların idari veya cezai olarak sorumlu tutulmayacakları konusunda hemfikir oldular.

Havaalanları ve sınır kontrol noktalarının önemini ve birbirlerinin sınırları içinde kalan vatandaşlara yardım ve göç imkânları sağlamanın önemini vurgulayan taraflar, göçmenlerin ülkede normalden daha uzun süre kalabileceklerini ve göç koşullarının geçici olarak hafifletmeyi de kabul ettiler.

Toplantıda bir Göç Koordinasyon Biriminin kurulması konusunda anlaşmaya varıldı.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/kir/bolge-haberleri/turk-kien-ieshi-zhashap-turuu-eriezhielierinin-buzulushu-tuuraluu-masielielierdi/1413436, 12.05.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları