Türkmen Lider Erşat Salihi Abdülmehdi’nin İstifası Üzerine Konuştu

Erşat Salihi, Kerkük'ü pazarlık konusu eden başbakanı Abdülmehdi'nin istifasını değerlendirdi.


Erşat Salihi

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifası üzerine sosyal medya hesabından şunları söyledi:

“Irak Türklerini gözardı eden, Kerkük’ü pazarlığa çıkaran ve yüzlerce masumun canına kıyan Abdülmehdi, bugün itibarı ile başbakanlık görevinden istifa etmiştir. Irak yeni bir döneme geçiş yapacak. 2003’ten beri gelen hükumetler, yolsuzluğun önüne geçemedi. Abdülmehdi’nin istifası her ne kadar geç kalınmış olsa da, yine de Türkmenler olarak bunu iyi değerlendirmeli ve önümüzdeki döneme iyice hazırlanmalıyız.”

Cumartesi günü Kerkük bölgesinde bomba patlaması üzerine Erşat Salihi şu açıklamayı yaptı: “Kerkük’te gerçekleşen saldırılar ile kazanmış olduğumuz siyasi zaferlere gölge düşürmek istemektedirler. Ancak Kerkük halkı bu gerçekleşen saldırılara karşı bilinçli bir şekilde davranıp, Türkmen Cephesi’nin yanında duracaktır. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” dedi.

Irak’ta Yeni Başbakan Arayışları

Irak’ta başbakan koltuğunun boşalması üzerine yeni başbakan arayışları başladı. Irak’taki protestoculara yakınlığıyla tanınan ve Abdülmehdi tarafından görevden alınan General Abdulvahap Saadi’nin de adı geçmekte ancak Tahran yönetimi “ABD’ye yakın” suçlamasıyla Saadi’ye sıcak bakmıyor.

Buna rağmen Saadi, Irak’taki protestolarda sokaklarda gözüken tek isim olmasıyla göstericiler tarafından benimsenen bir isim.

https://qha.com.tr/haberler/itc-baskani-salihi-istifa-eden-abdulmehdi-icin-sert-ifadeler-kullandi/125656/   2/12/2019

Yazar

Oğuzhan Kaycıoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.