Türkmenistan ve Kazakistan’dan ortak hamle – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler Çalıştayı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Türkiye’de Organ Nakli ve Sorunları

Türkmenistan ve Kazakistan’dan ortak hamle

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Mamin’in Türkmenistan’a yaptığı resmi ziyaretin bir parçası olarak Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile Aşkabat’ta bir araya geldi.

18 Eylül 2020
Dilanur Polat
Türkmenistan Kazakistan
Türkmenistan ve Kazakistan’dan ortak hamle

Mamin ve Berdimuhammedov, ekonomik kalkınmanın dinamiklerini ve ekonomik alanda daha fazla ikili iş birliği potansiyelini kaydetmelerinin yanı sıra; ticaret, ekonomik, yatırım, enerji, transit, ulaşım ve tarımda iş birliği konusunda beklentilerini tartıştılar.

Mangistau bölgesi sınırında ve Türkmenistan’daki Balkan bölgesinde özel bir ticaret bölgesi oluşturulması kararlaştırıldı.

Sokağa çıkma yasağı ve küresel salgına rağmen, Kazakistan ile Türkmenistan arasındaki ticaret istikrarlı bir büyüme gösterdi.

Ticaret cirosu Ocak-Temmuz aylarında yüzde 10 artarak yaklaşık 100 milyon dolara yükseldi. Kazakistan’dan Türkmenistan’a transit demir yolu yüklerinin taşınması ise Ocak-Ağustos aylarında yüzde 55 arttı.

Kaynak: (https://astanatimes.com/2020/09/kazakh-prime-minister-meets-with-president-of-turkmenistan-in-ashgabat/, 18.09.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları