Türkmenistan ve Kazakistan’dan ortak hamle

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Mamin'in Türkmenistan'a yaptığı resmi ziyaretin bir parçası olarak Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile Aşkabat'ta bir araya geldi.


Türkmenistan Kazakistan

Türkmenistan ve Kazakistan’dan ortak hamle

Mamin ve Berdimuhammedov, ekonomik kalkınmanın dinamiklerini ve ekonomik alanda daha fazla ikili iş birliği potansiyelini kaydetmelerinin yanı sıra; ticaret, ekonomik, yatırım, enerji, transit, ulaşım ve tarımda iş birliği konusunda beklentilerini tartıştılar.

Mangistau bölgesi sınırında ve Türkmenistan’daki Balkan bölgesinde özel bir ticaret bölgesi oluşturulması kararlaştırıldı.

Sokağa çıkma yasağı ve küresel salgına rağmen, Kazakistan ile Türkmenistan arasındaki ticaret istikrarlı bir büyüme gösterdi.

Ticaret cirosu Ocak-Temmuz aylarında yüzde 10 artarak yaklaşık 100 milyon dolara yükseldi. Kazakistan’dan Türkmenistan’a transit demir yolu yüklerinin taşınması ise Ocak-Ağustos aylarında yüzde 55 arttı.

Kaynak: (https://astanatimes.com/2020/09/kazakh-prime-minister-meets-with-president-of-turkmenistan-in-ashgabat/, 18.09.2020)

Avatar
Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.