Türkmenlerden son gelişmeler: Kerkük ve Musul’da operasyon

Türkmen bölgelerinde IŞİD saldırılarının artması sonucunda güvenlik güçleri harekete geçti. Türkmenler ve bölge halkı, kendilerini korumaya yönelik operasyonlara destek verdiler.


Irak Türkmenleri

Türkmenlerden son gelişmeler: Kerkük ve Musul’da operasyon

Güvenlik Medya Ağı, Musul’da askerî operasyon başlatıldığını duyurdu.

Güvenlik Medya Ağı, terör örgütü IŞID’in (DEAŞ) saldırılarının son zamanlarda bir hayli artması sebebiyle, Musul’da Ayın El-Cahış bölgesinde iki askerî operasyon başlattıklarını duyurdu.

Musul’un Ayın El-Cahış bölgesinde arama-tarama operasyonları düzenemeye başlayan Güvenlik Medya Ağı, operasyonun teröristlerin yakalanması ve terör örgütü IŞİD’in kalıntılarının tamamen ortadan kaldırılması için başlatıldığını açıkladı.

ITC Başkanı Erşat Salihi, Tuzhurmatu’taki saldırıyı şiddetle kınadı.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Salahattin iline bağlı, Kerkük’ün 88 km güneyinde bulunan Tuzhurmatu ilçesinde Çardağlı ile Bastamlı köyleri arasında Türkmenleri hedef alan saldırıyı şiddetle kınadı ve bölgede operasyonların arttırılmasını istedi.

Salihi’nin basın bürosundan yaptığı yazılı açıklamada, olayın şiddetle kınandığı ve bölgenin korunması için askerî operasyonların arttırılması istendi.

Bölgede daha dikkatli olması ve istihbaratın güçlendirilmesi de açıklamada yer aldı.

Kerkük’te IŞİD’e ait bir tünel ve patlayıcılar imha edildi.

Fedaral Polis Güçlerinin düzenlediği operasyonda, Kerkük’ün güneyinde bulunan Rabida köyünde terör örgütü IŞİD’e ait 200 metrelik bir tünel ve 19 patlayıcı imha edildi.

Kaynak: (http://turkmenelihaber.net, 19.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.