Ukrayna Rusya’nın Kırım’da işlediği suçları Lahey’e taşıyacak

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, Rus işgali altındaki Kırım’da Ukrayna vatandaşlarının mülkiyet haklarından mahrum edilmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguladı.


Kırım

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği: Rusya’nın Kırım’da işlediği suçlar Lahey’e taşınacak

Ukrayna makamları, işgal altındaki Kırım’da askeri suçlarına bir yenisini daha ekleyen Rusya’nın, bu fiillerini, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıyacaklarını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, işgal edilen Kırım’da Ukrayna vatandaşlarının mülkiyet edinme haklarının ellerinden alınmasının, uluslararası hukukun yeni bir ihlali olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Rusya’nın bu tür eylemlerinin uluslararası insan hakları hukukunun açık bir ihlali olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

Şu anda Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal edilen Kırım topraklarında işgalci devlet tarafından büyük ölçüde, devlet ve özel mülkiyetin ele geçirilmesi üzerine cezai soruşturma yürütülüyor.

Kaynak: QHA

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar