Ukrayna’dan Ermeni yalanlarına ret

Ukrayna'da 1915 olayları hakkındaki Ermeni yalanlarıyla ilgili sunulan yasa tasarısı reddedildi. Tasarının geri çekilmesi ve Ermeni yalanlarıyla ilgili etkinliklerin yasaklanması konusunda çaba sarf eden Ukraynalı milletvekili Marçenko, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Ukrayna

Ukrayna’dan Ermeni yalanlarına ret

Ukrayna’da 24 Nisan’da parlementoda sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısının geri çekilmesi, Ermeni yalanlarıyla ilgili etkinliklerin yasaklanması ve 1915 olayları ile ilgili etkinliklerin ve ‘soykırım’ ifadesinin yasaklanması kararının alınmasında önemli rol oynayan Halkın Hizmetkârı Partisi Milletvekili Ludmila Marçenko, “Keşke herkes Türkler gibi merhametli olsa. Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur. Parlamentoya böyle bir şey olmadığnı anlattık. Vekil arkadaşlarımız da tasarıyı kabul etti.” diyerek Ermeni yalanlarına tepki gösterdi.

Aynı zamanda Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili olan Marçenko, Ukrayna’da ‘Ermeni soykırımı’ ifadesinin yasaklanmasından önceki süreci paylaştı.

Türkiye ile Ukrayna’nın yakın dost ülkeler olduğunun altını çizen Ukraynalı milletvekili, yaptığı açıklamada “Ukrayna’da ‘Ermeni soykırımı’nın tanınmasına yönelik adımlar kabul edilemez.  Soykırım diye birşey yok. Bu yönde bir tasarının parlamentoya sunulduğunu öğrendiğimizde hemen müdahale ederek gerekli girişimleri yaptık ve yıllardır ülkemizde bulunan bu yanlışın önüne geçtik.” ifadelerine yer verdi.

Parlamentonun internet sitesinde bahsi geçen tasarının yer almasıyla birlikte Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere’nin kendileriyle iletişime geçtiğini söyleyen Marçenko, “Kendisi bize tarihsel süreçleri çok net biçimde aktardı. Bu olayların neden soykırım olarak kabul edilemeyeceğini izah etti. Ukrayna Parlamentosu Dış Politika ve Parlamentolar Arası İşbirliği Komitesi Başkanı Oleksandr Merejko’ya da bu süreçteki katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. Görüşmenin devamında gerekli yerlere başvuru yaptıklarını, Ukrayna’daki Türklerle iletişim kurduklarını ve Ukrayna Dışişleri Bakanı ile görüşme yaptıklarını söyleyen Marçenko, bu çabaların neticesinde tasarının geri çekilmesi, devamında sözde ‘Ermeni soykırımı’ ifadesinin ve 1915 tehciriyle ilgili tüm faaliyetlerin yasaklanması hakkında karar aldıklarını açıkladı.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki dostluğun son yıllarda daha da pekiştiğini vurgulayan Marçenko, Ukrayna’nın kalkınma sürecinde Türkiye’nin yardımlarının katkısına ve yapılan birçok yenilikte Türkiye’yi örnek aldıklarına dikkat çekti. Ukrayna’daki Türklerin çok iyi teşkilatlandığının ve sorunları çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşturduklarının altını çizen Ukraynalı milletvekili, Türk vatandaşlarının Ukrayna’da yaşadıkları problemleri ortadan kaldırma konusunda milletvekilleri olarak Büyükelçilik ve Türk STK’lar ile yakın temasta olduklarını belirtti. Marçenko, korona virüsü salgını sürecinde Türklerin ihtiyaç sahibi Ukraynalılara yaptıkları insanî yardımlardan dolayı da minnettar olduklarını belirtti.

Marçenko, “Türkiye’ye çok sık gidiyorum. Salgından önce, mart ayında Ankara’yı ziyaret ettim ve Türk yetkililer ile görüşmelerde bulundum. Türkler benim için örnek oluşturuyor. Türkler’deki merhamet kimse de yok. Eğer bizde de herkes Türkler gibi dürüst ve açık sözlü olsaydı, toplumumuzu inşa etmemiz daha kolay olurdu” sözleriyle de Türkiye’ye olan hayranlığını dile getirmeyi ihmal etmedi.

Kaynak: (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/ukraynada-ermeni-soykirimi-ifadesinin-yasaklanmasinda-onemli-rol-oynayan-milletvekili-ludmila-marcenko-dhaya-konustu-41533680, 04.06.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar