Uluslararası Türk Akademisinin yayınlarına serbest erişim

Uluslararası Türk Akademisinin bilimsel yayınlarını çevrim içi olarak serbest okumak artık mümkün. Akademi, bu amaçla resmî sayfasının “kitaplar” bölümüne yüzün üzerinde çalışma yükledi. TWESCO'nun kitapları yükleme çalışmaları önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.


Türk Dünyası

Uluslararası Türk Akademisinin yayınlarına serbest erişim

Çevrim içi kitaplar; Kazak, Türkiye, Azerbaycan, Kırgız lehçeleri ile bazı Türk lehçelerinde ve İngiliz, Rus ve Moğol dillerinde yayımlanmış eserlerden oluşuyor.
Kitaplar; Türk dünyasının kökü derinlere işleyen tarihini, zengin edebî mirasını, tarihî yazıtlarını, Türk dilleriyle ilgili araştırmalarını, soydaş ve kardeş Türk halklarının ırk bilimini, halk bilimini, gelenek ve göreneklerini kapsıyor.
Ayrıca, TWESCO resmî sayfasının “dergiler” bölümünde yayımlanan “GLOBAL-Turk”, “Altayistik, Türkoloji, Mongolistik” dergileri ile haftalık yayımlanan “Turkic Weekly” elektronik bülteninin tüm sayılarını okumak da mümkün.
Nahçıvan Anlaşması ile 2009’da kurulan ve 2010’da Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da (Astana) faaliyete başlayan TWESCO, Türk dünyasının bilimsel kuruluşlarına bilim ve eğitim konusunda yardımcı olmak, Türk ülkelerindeki aydınların girişimlerine destek vermek ve onları düzenli olarak bir araya getirmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.
***
(Kazak lehçesinde)
Енді Халықаралық Түрік академиясының ғылыми басылымдарын интернетте тегін оқуға болады. Академия өзінің ресми парақшасының “кітаптар” бөліміне жүзден астам жұмыстарды жүктеді. TWESCO кітаптарын жүктеу жұмыстары алдағы уақытта да жалғасуда.
Поляк диалектісі, түрік, әзірбайжан, қырғыз диалектілері, сондай-ақ кейбір түрік диалектілері, сонымен қатар ағылшын, орыс және моңғол тілдерінде жарияланған шығармалар бар.
Кітаптар түркі әлемінің терең қызмет ететін тарихын, бай әдеби мұрасыны, тарихи жазбаларды, түркі тілдерін зерттеуді, нәсілдік ғылымды, халық ғылымын, ұрпақтан-ұрпаққа және бауырлас түркі халықтарының салт-дәстүрлерін қамтиды.
Одан бөлек TWESCO ресми парақшасының “журналдар” бөлімінде жарияланған “Turkic Weekly” электронды бюллетенінің барлық нөмірлерін апта сайын “GLOBAL-Turk”, “Алтайская, тюркология, Моңғолия” журналдарымен жарияланған.
2009 жылы Нахичеван келісімі негізінде құрылған және Қазақстанның елордасы Нұр-сұлтан (Астана) 2010 жылы өз қызметін бастаған TWESCO түркі әлемінің ғылыми ұйымдарына ғылым мен білім беру саласында көмек көрсету, түрік елдеріндегі зиялы қауымның бастамаларын қолдау және олардың декреттерін тұрақты біріктіру мақсатында өз жұмысын жалғастыруда.
Kaynak: (http://twesco.org/tr/2020/04/17/4896/, 19/04/2020)
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar