Uygur Türkleri için yasa tasarısı onaylandı

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio'nun girişimleriyle ABD Senatosu'na sunulan, Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulüm politikalarına karşı ABD Başkanı Donald Trump'a "daha sert adımlar atma" çağrısı yapılan tasarı onaylandı.


Doğu Türkistan

Uygur Türkleri için yasa tasarısı onaylandı

Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Komünist Çin yetkililerine yaptırım uygulanmasını öngören tasarı, oy birliğiyle kabul edildi.

Tasarıda, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanması için Donald Trump yönetimine çağrı yapılıyor. Bunun yanı sıra, Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması da isteniyor.

Onaylanan tasarının başka bir versiyonu, Kasım 2019’da ABD Senatosu’nda kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi ise bazı değişikliklerle birlikte tasarıyı Aralık 2019’da tekrar Senato’ya göndermişti.

Senato’daki son değişikliklerle birlikte, bugün kabul edilen tasarının yakın zamanda Temsilciler Meclisi’nde yeniden oylanması ve onaylandıktan sonra Başkan Donald Trump’ın onayına sunulması bekleniyor.

New Jersey Senatörü Bob Menendez, tasarıyla ilgili sosyal medya hesabından “Bu, milyonlarca Uygur-Müslümanın haksız yere hapsedilmesi, toplu gözetim altında tutulması ve Pekin’in otokratik rejimi tarafından çalışma kamplarına zorlanmasına ABD’nin seyirci kalmayacağına dair açık bir mesaj göndermektedir.” açıklamasında bulundu.

Tasarıyı Senato’ya sunan Rubio ise, “Kısa bir süre önce Çin Komünist Partisinin kaba muamelelerinden dolayı sorumlu tutulmasını öngören Uygun İnsan Hakları Yasa Tasarısı’nı Senato’dan geçirdik. Tasarı, umarım yarın da Temsilciler Meclisi’nden geçer ve Başkan Trump’ın imzasını alır.” temennisinde bulundu.

Kaynak: (https://www.ntv.com.tr/dunya/abd-senatosu-uygur-turkleri-icin-sunulan-yasa-tasarisini-onayladi,SikCS5cbYUCkwOqZ_rt0-Q, 15.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar