Uygur ve Kazak Türklerine hapishanelerde soykırım uygulanıyor

Çin hükümeti Uygur ve Kazak Türklerinin hapishanelerde doğal yollardan ölmelerini bekleyip bu şekilde uyguladığı soykırımı saklamaya çalışıyor.


Çin hapishanelerinde soykırım

Çin hükümeti etnik temizlik yapıyor

Katolik Asya Haber Birliğinin (UCA) sitesinde yayınlanan haberde Çin hükümetinin aralarında Uygur ve Kazak Türklerinin de bulunduğu müslüman toplulukları hapsettiği 500 kadar kamp olduğu bilgisine yer verildi.

Merkezi Amerika’da bulunun Doğu Türkistan Uyanış Hareketinden sağlanan bilgiye göre 182 kampın varlığının kanıtlandığı bunların haricinde 209 muhtemel hapishane ve 74 çalışma kampının olduğunu düşündükleri bildirildi.

ÇİN HÜKÜMETİNİN NAZİ KAMPLARI

Doğu Türkistan Uyanış Hareketinin sözcüsü Kyle Olbert ise henüz tespit edemedikleri birçok hapishanenin olduğunu düşündüklerini, bu Uygur ve Kazak Türkleri ile birlikte birçok Müslüman azınlığın buralarda hapsedilerek soykırıma maruz bırakıldığını dile getirdi.

Olbert, Çin hükümetinin bu insanları hapsederek doğal yollardan ölmelerini beklediğini böylelikle soykırımın kimsenin farkına varmayacağını umduğunu söyledi.

Kaynak: (https://www.uca.news/2019/11/14/the-world-is-witnessing-genocide-by-incarceration-in-chinas-xinjiang/, 14/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar