Vatan Koruyucuları Günü kutlandı

Kazakistan'da 7 Mayıs Vatan Koruyucuları Günü, korona virüsü nedeniyle çevrim içi etkinliklerle kutlandı.


Kazakistan

Vatan Koruyucuları Günü kutlandı

Salgın nedeniyle tüm etkinliklerin iptal edildiği Kazakistan’da, Vatan Koruyucuları Günü dolayısıyla video konferans yöntemiyle savunma ve güvenlik kurumlarında çalışanlara rütbe takdim törenleri yapıldı.

Cumhurbaşkanı Kasım Tokayev, savunma bakanı ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 24 kişiye rütbelerin verilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Tokayev, yayımladığı kutlama mesajında, Kazak ordusunun en iyi geleneklerinin vatanı cesurca koruyan atalarının kahramanlığını devam ettirmesi olduğunu belirtti.

Askerlerin, salgınla mücadeleye aktif katılımının takdirle karşılandığına işaret eden Tokayev, “Savunma potansiyelinin güçlendirilmesi, askerleri ve onların ailelerini desteklemek devletimizin öncelikli hedeflerinden.” dedi.

Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev’in katılımıyla düzenlenen törende, 20’den fazla subaya rütbe ve diğer ödüller verildi.

Yermekbayev, burada yaptığı konuşmada, bu yıl Vatan Koruyucuları Günü’nün ülke tarihinde ilk kez uygulanan olağanüstü hal (OHAL) şartlarında kutlandığına dikkat çekerek binlerce askerin salgına karşı tedbirlerin sağlanması için görev yaptığını vurguladı.

Askerlerin dezenfeksiyon, devriye, tahliye çalışmalarına katıldığını ifade eden Yermekbayev, bu gergin dönemde onların yüksek profesyonellik gösterdiğini kaydetti.

Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş tarihi 7 Mayıs, 2013’ten bu yana Vatan Koruyucuları Günü olarak kutlanıyor.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/kazakistanda-vatan-koruyuculari-gunu-kutlaniyor/5eb3bcfb01a30a02a0b9b547, 07.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar